Mustafa: Haradinaj dha dorëheqje për të shkuar në Hagë si person privat, përsëri shkoi si kryeministër

06.08.2019 08:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Haradinaj dha dorëheqje për të shkuar në Hagë si person privat, përsëri shkoi si kryeministër

Kryetari i rizgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, edhe pse dha dorëheqje për të shkuar në Hagë si person privat, ai përsëri shkoi atje në pozitën e kryeministrit.

Sipas Isa Mustafës, Haradinaj vetëm e arsyetoi dorëheqjen e tij me çështjen e Hagës.

“Zoti Haradinaj në fillim e arsyetoi këtë veprim se nuk dëshiron të shkoj në Hagë si kryeministër, por dëshiron të shkoj në Hagë si person privat” tha Mustafa duke shtuar se “faktikisht nuk ndodhi sepse në Hagë shkoi si kryeministër i dorëhequr, do të thotë prapë kryeministri apo kryeministri në dorëheqje është i njëjti pozicion me pak dallime sa i përket aktit të dorëheqjes”.

Por gjithsesi Mustafa shtoi se është çështje e tij dhe se nuk do ta shfrytëzojnë dorëheqjen e tij për arsye politike.

“Ne e kemi vlerësuar se është çështje e tij dhe vlerësimeve të tij por nuk i kemi dhënë, të themi karakter tjetër politik” tha Mustafa.

E sipas tij, problem më i madh ende mbetet fakti se me kushtetutë nuk është e definuar mirë se çfarë ndodh nëse një kryeministër largohet nga pozita e tij.

“Ka pasur edhe vlerësime tjera, në fakt po shihet se tani vendi është në një situatë mjaft të keqe sepse as me kushtetutë nuk është definuar mirë se çfarë ndodh pasi të jap dorëheqje të pakthyeshme kryeministri, se a është më kryeministër a jo” tha Mustafa.

E për këtë, kreu i LDK’së tha se pas zgjedhjeve do ta plotësojnë kushtetutën në mënyrë që ta mbushin këtë boshllëk.

“në këtë rast konsideroj që shpëtimi është që të shkojmë sa më shpejt në zgjedhje dhe më vonë natyrisht do të shohim ta plotësojmë kushtetutën në këtë pjesë në mënyrë që të mos kemi boshllëk kushtetues” tha ai për Zërin e Amerikës.

E gjitha kjo, sipas tij do të bëhet për ata që e shpallin vetën “kryeministra por vazhdojnë ta ushtrojnë këtë detyrë”.

Isa Mustafa u rizgjodh për herë të tretë në krye të partisë me 3 gusht. Ai arriti që ta mposhtë Fatmir Sejdiun, ndërsa ka deklaruar gjithashtu se nuk do të jetë kandidat për kryeministër, gjë që i hap rrugë anëtarëve të tjerë për këtë post. /GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri në familjen Musliu: Drejtësia duhet ta zbardhë rastin e Agonit, mos politizohet vdekja e 26-vjeçarit

Haziri në familjen Musliu: Drejtësia duhet ta zbardhë rastin e Agonit, mos politizohet vdekja e 26-vjeçarit

Flet babai i 26 vjeçarit nga Gjilani: Kurti, Sveçla e Vitia nuk du me m`ardh për ngushëllime

Flet babai i 26 vjeçarit nga Gjilani: Kurti, Sveçla e Vitia nuk du me m`ardh për ngushëllime

Vendimi i GJK-së nuk i ndal, LDK, AAK e Nisma takohen për ta harmonizuar programin qeverisës

Vendimi i GJK-së nuk i ndal, LDK, AAK e Nisma takohen për ta harmonizuar programin qeverisës

Pas 4 ditësh, Pacolli kërkon të kthehet në Zvicër, sot pritet të realizohet fluturimi

Pas 4 ditësh, Pacolli kërkon të kthehet në Zvicër, sot pritet të realizohet fluturimi

Vitia: Po e mendoj dorëheqjen nga detyra, por kam përgjegjësi zbardhjen e rastit

Vitia: Po e mendoj dorëheqjen nga detyra, por kam përgjegjësi zbardhjen e rastit

Ministri Vitia thërret konferencë për media09

Ministri Vitia thërret konferencë për media09

Opinioni i Venecias mund t’i ofrojë parimet udhëheqëse rreth kontestit për mandatarin

Opinioni i Venecias mund t’i ofrojë parimet udhëheqëse rreth kontestit për mandatarin

LAJMI I FUNDIT: Gjendet një trup i pajetë në lumin Llapushnica të Gjilanit

LAJMI I FUNDIT: Gjendet një trup i pajetë në lumin Llapushnica të Gjilanit

Bajrami: VV-ja ka të drejtë, Gjykata Kushtetuese duhet të vendosë për zgjedhje

Bajrami: VV-ja ka të drejtë, Gjykata Kushtetuese duhet të vendosë për zgjedhje

Haradinaj bën thirrje për zbardhjen e rrethanave rreth vdekjes së të riut nga Gjilani në Qendrën Studentore

Haradinaj bën thirrje për zbardhjen e rrethanave rreth vdekjes së të riut nga Gjilani në Qendrën Studentore

Dita e 14-të e të riut në karantinë: Jemi si n’burg, distanca hiç ma shumë se 50 cm!

Dita e 14-të e të riut në karantinë: Jemi si n’burg, distanca hiç ma shumë se 50 cm!

Presidenti reagon për vdekjen e qytetarit në konvikt – bën përgjegjëse institucionet

Presidenti reagon për vdekjen e qytetarit në konvikt – bën përgjegjëse institucionet

18 të shëruar e 11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

18 të shëruar e 11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Haziri i tronditur me vdekjen e 26 vjeçarit: Agon Musliu ishte student i masterit në Gjermani

Haziri i tronditur me vdekjen e 26 vjeçarit: Agon Musliu ishte student i masterit në Gjermani

​Mali i Zi hap nesër portet për transport

​Mali i Zi hap nesër portet për transport

Policët hiqen nga hyrje-daljet, shtohen kontrollet brenda qyteteve

Policët hiqen nga hyrje-daljet, shtohen kontrollet brenda qyteteve