Musliu: Çkapja e shtetit fillon dhe mbaron me veting

01.03.2020 07:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Musliu: Çkapja e shtetit fillon dhe mbaron me veting

Betim Musliu konsideron se çkapja e shtetit nënkupton ndryshim rrënjësor nga praktikat e deritashme. Sipas tij, sjellja e personave në pozita kyç nga Qeveria e re duhet të përcillet me vendosjen e njerëzve që kanë integritet të lartë, dhe jo e kundërta.

Musliu është hulumtues i lartë në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), vizioni i të cilit është konsolidimi i shoqërisë me vlera demokratike, e cila respekton dhe promovon parimet e sundimit të ligjit dhe qeverisjes së mirë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Në një intervistë dhënë “Kohës Ditore”, ai ka theksuar se, në dekadën e fundit, administrata publike në masë të madhe është politizuar dhe se punësimet e emërimet në institucione të pavarura, si në sektorin e drejtësisë, sigurisë, por edhe në ndërmarrje publike dhe në agjenci të pavarura, janë bërë mbi bazën e lidhjeve politike, familjare apo interesave të tjera të ngushta, që pikë reference kanë grupacionet politike.

Ai i ka vlerësuar pozitivisht disa vendime të Qeverisë së re, për të cilat konsideron se janë në funksion të çkapjes së shtetit, por ka qenë edhe kritik ndaj disa të tjerave.

Midis të tjerash, në këtë intervistë Musliu konsideron se në asnjë formë nuk duhet të ketë tendenca që në emër të çkapjes të ndërrohen kapësit e shtetit….

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

Turkmenistani ndalon fjalën “koronavirus” dhe kërcënon të arrestojë këdo që mban maskë fytyre

Turkmenistani ndalon fjalën “koronavirus” dhe kërcënon të arrestojë këdo që mban maskë fytyre

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit