Murtezaj akuzon Hotin për nepotizëm dhe favorizim të bizneseve

17.10.2020 16:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Murtezaj akuzon Hotin për nepotizëm dhe favorizim të bizneseve

Ish-drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj tha se në dijeni të ish-drejtorit të ATK-së dhe ish-ministrit të Financave, tanimë, kryeministër Avdullah Hotit janë bërë favore të bizneseve dhe për miliona euro të pa mbledhura. Për këtë tha se janë te njoftuara organet e drejtësisë, dhe se pret fjalën e tyre të fundit.

“Kemi pasur një dyshim për rrjet kriminal në dijeni të drejtorit të atëhershëm dhe ish-ministrit të Financave, tani kryeministër, kjo sigurisht është adresuar nga ana ime me ardhjen në detyrë tek organet e drejtësisë. Është vazhduar me mos trajtim të barabartë të bizneseve. Kemi 7200 biznese për tre vite radhazi që kanë realizuar qarkullim 3,5 miliardë euro pa asnjë pagesë”, theksoi ai.

Myrtezaj tha se në kohën e ish-ministrit të Financave, Avdullah Hotit është lejuar edhe nepotizmi.

“Kryeministri i vendit e dinë edhe për personat që i ka punësuar në kohën sa ishte ministër… Ka persona brenda ATK-së të cilët e kanë vendin në burg”, ka shtuar ai.

Për këtë sipas tij thotë se është bërë pengesë për kryeministrin, dhe është shkarkuar në mes të natës.

Ai përmes një konference për media theksoi se vendimin për shkarkimin e tij e ka pranuar mbrëmë pas orës 19:00.

Ai tha se objektivë e tij ka qenë llogaridhënia, përmirësimi i kualitetit të punës, reformimi i funksionit të sistemit të borxheve dhe rimbursimit, ku sipas tij në këtë periudhë sipas tij ka pasur përgjysmim te rimbursimit.

“Unë nuk kam bërë kërkesë për lirim të detyrës. Nga ministrja nuk kam pasur asnjëherë ndonjë kërkesë për punën e ATK-së. Përvec kërkesave për të ushtruar presion dhe për të mbrojtur interesat e tyre, që të mbrojmë shkeljet e ligjit që janë bërë në atë kohë”, ka shtuar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Murtezaj akuzon Hotin për nepotizëm dhe favorizim të bizneseve

Murtezaj akuzon Hotin për nepotizëm dhe favorizim të bizneseve

Pengesa të shumta në mësimin online në Maqedoninë e Veriut

Pengesa të shumta në mësimin online në Maqedoninë e Veriut

Rritja e rasteve me Covid-19, Zemaj njofton për masa të reja

Rritja e rasteve me Covid-19, Zemaj njofton për masa të reja

Drejtori i ATK-së flet pas shkarkimit nga Qeveria

Drejtori i ATK-së flet pas shkarkimit nga Qeveria

Haradinaj: Javë e rëndë për shqiptarët

Haradinaj: Javë e rëndë për shqiptarët

Asnjë i vdekur dhe 148 raste pozitive me Covid-19

Asnjë i vdekur dhe 148 raste pozitive me Covid-19

Sulmojnë nënën e vet me biçikletë, dy të arrestuar

Sulmojnë nënën e vet me biçikletë, dy të arrestuar

Lëndohet derisa punonte në një shtëpi

Lëndohet derisa punonte në një shtëpi

Hoti: Shumica e bizneseve kanë pranuar subvencionet nga fondi 60 milionësh

Hoti: Shumica e bizneseve kanë pranuar subvencionet nga fondi 60 milionësh

Marrëveshja përfundimtare, çështje muajsh apo vitesh

Marrëveshja përfundimtare, çështje muajsh apo vitesh

Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

Nitaj: Prishtina mund ta kërkojë përjashtimin e Lajçakut

Projektligji për UÇK-në assesi të miratohet, LVV e quan ligj të dobët por PDK nuk tërhiqet

Projektligji për UÇK-në assesi të miratohet, LVV e quan ligj të dobët por PDK nuk tërhiqet

Komuna e Prizrenit do të përkrah sektorin privat me 700 mijë euro

Komuna e Prizrenit do të përkrah sektorin privat me 700 mijë euro

Në Trust vetëm 6 mijë punëtorë kontributdhënës janë më pak në pandemi

Në Trust vetëm 6 mijë punëtorë kontributdhënës janë më pak në pandemi

​Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

​Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet