Muret e shkollës së mesme u mbështollën si kopërtina librash, përpjekje që të inkurajohen nxënësit për lexim (Foto)

20.01.2019 17:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Muret e shkollës së mesme u mbështollën si kopërtina librash, përpjekje që të inkurajohen nxënësit për lexim (Foto)

Shkolla e mesme në Çikago të Shteteve të Bashkuara, ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i inkurajuar për lexim, duke i mbështjellë muret sikur kopërtina librash.

Gjithçka është realizuar gjatë pushimeve dimërore, në mënyrë që kur nxënësit të kthehen në shkollë, t’i gjejnë korridoret sikur të jenë rafte gjigante, transmeton Telegrafi.

Për ilustrimin e këtyre mureve, janë zgjedhur veprat e disa prej shkrimtarëve më të njohur, me romanet më të popullarizuara.

“Më bëri të kthehem sërish në shkollë” si dhe “urojmë që nxënësit të motivohen për lexim, po aq sa edhe në” ishin dy prej komenteve të shumta.

Në anën tjetër, kjo metodë është kërkuar që të realizohet edhe nëpër shkolla tjera, ku muret qëndrojnë të bardha dhe pa shprehje, për të dhënë mesazhe konkrete. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë