Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

29.05.2020 21:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Analisti Armend Muja ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese për dekretin e Presidentit Thaçi.

Muja në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se është pritur një vendim që Gjykata Kushtetuese nuk do ta gjente fajtor Presidentin Thaçi për shkelje kushtetuese.

Ai ka thënë se një vendim i tillë do të duhej të merrej edhe në vitin 2014 në kohën e VLAN.

“Kam pritur nga tre gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese që kanë opinion. Nga katër tjerë nuk kam pritur asgjë sepse ata nuk kanë opinion. Ata vijnë nga subjektet politike. Së paku kam pritur ta ruajnë fytyrën dhe të jenë racional”.

Analisti megjithatë ka thënë se vendimet e Gjykatës Kushtetuese duhet të pranohen nga të gjithë pasi sipas tij “Kosova nuk ka shteg tjetër” ku mund të ankohesh.

Muja ka thënë se Vetëvendosje duhet të luftojë që të ketë edhe njerëzit e saj në Gjykatën Kushtetuese.

“Në Amerikë nuk mund të bëhesh anëtarë i Gjykatës Kushtetuese nëse ke qenë asambleistë i ndonjë partie, në këtë rast asambleist i PDK-së”, tha ndër të tjera Armend Muja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Meta pret sot Bashën

Meta pret sot Bashën

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Twiter mbush 14 vjeç

Twiter mbush 14 vjeç

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Maqedonia e Veriut voton

Maqedonia e Veriut voton

Fillon procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut

Fillon procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut

Dita e tretë e intervistimit të presidentit Thaçi në Hagë

Dita e tretë e intervistimit të presidentit Thaçi në Hagë

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj