Muhaxhiri: Zgjedhjet brenda LDK-së nuk janë vetëm të LDK-së, ndikojnë në gjithë spektrin politik

19.03.2019 19:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Muhaxhiri: Zgjedhjet brenda LDK-së nuk janë vetëm të LDK-së, ndikojnë në gjithë spektrin politik

Zgjedhjet e brendshme që do të mbahen në Lidhjen Demokratike të Kosovës i sheh shumë të rëndësishme, jo vetëm për këtë parti, analisti politik Artan Muhaxhiri.

“LDK-ja është një ndër dy shtyllat politike të shtetbërjes dhe rezistencës, prandaj edhe ka peshë të jashtëzakonshme në gjithë spektrin politik”.

“Zgjedhjet brenda LDK-së nuk janë vetëm të LDK-së sepse ato kanë ndikim në zhvillimet në gjithë spektrin politik kosovar”.

Muhaxhiri në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se gara për të parin e LDK-së do të jetë e ashpër, për shkak të pozitës së favorshme të kësaj partie.

“Fokusi do të jetë i madh posaçërisht tash kur evidentohet një rritje e LDK-së në sondazhe dhe në frymë dhe kur partitë tjera kanë më shumë probleme se sa që ka LDK-ja”.

“Kjo është mirë por edhe e vështirëson garën brenda LDK-së sepse pushteti është shumë afër”.

“Në momentin kur pushteti është i arritshëm si i pari, sepse LDK-ja ka qenë në pushtet edhe si e dyta, por kur ka potencial për t’u bërë partia e parë atëherë edhe gara brenda partisë ashpërsohet”.

“Aspekti kryesor është që mund të flasim për një kryeministër potencial, pra kryetari i LDK-së mund të jetë një kryeministër potencial dhe kjo e vështirëson gjithë garën”.

Sipas Muhaxhirit ekzistojnë të gjitha indikacionet që Lidhja Demokratike e Kosovës të dalë e para në zgjedhjet e ardhshme në vend dhe kjo e rrit presionin mes kandidatëve potencial për të parin e LDK-së.

“Pas ndarjes së Lëvizjes Vetëvendosje, LDK-ja është partia e parë. Me mënyrën e funksionimit të PDK-së dhe me mungesën e reformave brenda kësaj partie nuk shihet ndonjë mundësi që PDK-ja të ketë rritje të madhe në zgjedhjet e ardhshme sepse nuk ka indikacione”.

“Është pothuajse e sigurt që LDK-ja do të jetë partia fituese e zgjedhjeve të ardhshme”.

Kandidatët që synojnë karrigen e udhëheqësit të LDK-së janë të ndarë në disa kategori brenda strukturës së kësaj partie, sipas Artan Muhaxhirit.

“Ekziston një presion shumë i madh që ka të bëjë më struktura të ndryshme përbrenda LDK-së. LDK-ja është një subjekt heterogjen ku ka disa shtresime të cilat aktualisht janë forcuar. Është një shtresë më tradicionaliste, një shtresë që është prurje e mesme dhe një shtresë tjetër e prurjeve të reja”.

“Janë disa kategori të pretendentëve që do të përplasen në këtë garë. Nëse mandati i kryetarit të LDK-së është pesë vjet atëherë do të jetë një periudhë e gjatë deri në zgjedhjet e ardhshme”.

“Padurueshmëria e kandidatëve do të jetë shumë më e madhe. Nëse një kandidat potecncial për kryetarin e LDK-së është 35-40 vjeçar atëherë deri në zgjedhjet e tjera brenda partisë do të kalojë një pjesë e mirë e karrierës së tij derisa ta ketë mundësinë sërish”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Tahiri: Së shpejti nis rekrutimi për përmbarues privat

Tahiri: Së shpejti nis rekrutimi për përmbarues privat

Prokuroria hesht lidhur me përgjimet ndaj BDI-së

Prokuroria hesht lidhur me përgjimet ndaj BDI-së

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi