MTI zë i fuqishëm i prodhuesve vendor në Qeveri

19.10.2018 13:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MTI zë i fuqishëm i prodhuesve vendor në Qeveri

Një delegacion i Aleancës Kosovare të Bizneseve i kryesuar nga kryetari z. Agim Shahini u takuan me z. Endrit Shala, Ministër i Tregtisë dhe Industrisë ku diskutuan për mundësit e bashkëpunimit në mes dy institucioneve që kanë mision të përbashkët zhvillimin e prodhimtarisë dhe shërbimeve vendore.
Kryetari z. Agim Shahini e njoftoi për së afërmi Ministrin Shala për proceset ekonomike në Kosovë e në veçanti të sektorit privat për të cilat gjithë parametrat e këtij viti nuk janë pozitiv edhe në aspektin e investimeve të huaja por edhe ato të brendshme e si pengesë paraqiti edhe situatën politike e cila po i zmbraps investitorët e huaj.

Ai shtoi se politikat investive në Kosovë përmes Ligjit për investime Strategjike nuk janë konkurruese edhe ato duhet të ndryshojnë sa ma shpejt që është e mundur sepse ne kemi vlerësuar këtë Ligj si aset kombëtar prandaj ndryshimet janë të nevojshme dhe të menjëhershme.

Ministri y. Endrit Shala falënderoi AKB për gjitha aktivitetet që ka bërë për shumë vite në aspektin e promovimit të prodhimtarisë vendore si vlerë e shtuar për rritjen ekonomike dhe shtoi se MTI do të jetë zë i fuqishëm i prodhuesve vendore dhe do ta kenë mbështetjen tone pa rezervë për të gjitha iniciativat që do të vinë nga Ju dhe organizatat e tjera biznesore, por edhe te iniciativa individuale të prodhuesve vendor.

Shala shtoi se Ministria e Tregtisë dhe Industrisë është e përkushtuar ti mbështes iniciativat e sektorit privat dhe për këtë do të lejmë shenja të dukshme të përmirësimi të ambientit biznesor. Të dy palët u pajtuan që të nisin takimet e rregullta të Këshillit Kombëtar Ekonomik për Zhvillim Ekonomik si vend ku gërshetohen kërkesat nga bizneset dhe shqyrtimet e tyre në ketë Këshill, po ashtu ata u dakorduan që bashkërisht të arrin iniciativa të përbashkëta për rritjen e ekonomisë vendore dhe të kenë takime te rregullta.

Ne atach i keni te bashkangjitur komunikatend he foton nga takimi

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Kërkesë për paraburgim për personin që ka goditur me veturë një fëmijë 12 vjeçar në Komunën e Rahovecit

Kërkesë për paraburgim për personin që ka goditur me veturë një fëmijë 12 vjeçar në Komunën e Rahovecit

Formohet iniciativë bashkëpunimi për projekte të ndryshme mes grave në Kosovë dhe në Britani

Formohet iniciativë bashkëpunimi për projekte të ndryshme mes grave në Kosovë dhe në Britani

Rama thirrje qytetarëve: Na vini në provë

Rama thirrje qytetarëve: Na vini në provë

Tusk: politikat për zgjerimin e BE-së janë prioritet

Tusk: politikat për zgjerimin e BE-së janë prioritet

2,5 milionë euro për ndërtimin e objektit të ri të Administratës Komunale në Lipjan

2,5 milionë euro për ndërtimin e objektit të ri të Administratës Komunale në Lipjan

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun