“Mos prisni për shpëtim”: Ish-stjuardesa tregon se si mund të mbijetoni në një aksident ajror!

31.01.2018 19:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Mos prisni për shpëtim”: Ish-stjuardesa tregon se si mund të mbijetoni në një aksident ajror!

Megjithëse aksidentet në aeroplan ndodhin përafërsisht një herë në 1.2 milionë fluturime, është mirë të mendohet për sigurinë tuaj në çdo kohë dhe të bëhet gati.

Dhe në këtë drejtim, përcjell Telegrafi, është kujdesur stjuardesa e pensionuar, Cheryl Schwartz, e cila ka ndarë disa këshilla se çfarë duhet të bëjnë në rast të një rrëzimi të aeroplanit dhe si t’i rrisim shanset për mbijetesë.

Schwartz punoi për United Airlines dhe tha se udhëtarët, përpara se të gjejnë vendin e tyre, duhet të numërojnë numrin e rreshtave që ata ndajnë në daljen më të afërt emergjente.

Në rast të rrezikut, dukshmëria mund të reduktohet dhe njohuritë në lidhje me këtë mund të përshpejtojnë në masë të madhe procesin e evakuimit.

“Nuk ka rëndësi nëse fluturojnë në të njëjtin tip aeroplani, të gjithë janë thjesht të ndryshëm”, thotë ajo.

Ajo shton se gjithashtu duhet ta dini saktësisht se çfarë do të merrni dhe çfarë të lëni.

“Mbledhja e gjërave që mendoni të merrni me vete mund të marrë shumë kohë. Gjithsesi, nuk ka gjëra për të cilat ia vlen që të vdisni”, thotë ajo.

“Ne kemi 90 sekonda për të evakuuar, qofshin 30 ose 600 pasagjerë. Ne jemi të trajnuar dhe ne e dimë se çfarë të bëjmë, dhe bagazhi juaj i dorës nuk përshtatet në atë plan”, thotë ajo.

Së fundmi, mos prisni për shpëtim, paralajmëron Schwartz.

“Shumica e aksidenteve mund të mbijetohen, por pavarësisht nga aksidentet në të cilat njerëzit kanë mbijetuar, hetuesit ishin në gjendje të gjenin njerëz pa gërvishtje, të cilët qëndruan të qetë ulur në vendet e tyre – të vdekur”, përfundon ajo. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Alexis Sanchez u kërkon agjentëve ta negociojnë largimin nga Manchester United

Alexis Sanchez u kërkon agjentëve ta negociojnë largimin nga Manchester United

Liderët Evropian kërcënojnë me sanksione shtetet që fshihen pas sulmeve kibernetike

Liderët Evropian kërcënojnë me sanksione shtetet që fshihen pas sulmeve kibernetike

Nëse sperma ju është e tillë, menjëherë shkoni te mjeku!

Nëse sperma ju është e tillë, menjëherë shkoni te mjeku!

Katër herë katërnjakë, shtatë herë trinjakë dhe 16 herë binjakë: Historia interesante për gruan që supozohet se mban rekordin e fëmijëve të lindur!

Katër herë katërnjakë, shtatë herë trinjakë dhe 16 herë binjakë: Historia interesante për gruan që supozohet se mban rekordin e fëmijëve të lindur!

Nuk na duhet operë çdo natë – Jurgen Klopp vazhdon ta kritikojë Ligën e Kombeve

Nuk na duhet operë çdo natë – Jurgen Klopp vazhdon ta kritikojë Ligën e Kombeve

Koreja e Veriut përgjegjëse për vjedhjen e 571 milionë dollarëve në monedha kriptografike

Koreja e Veriut përgjegjëse për vjedhjen e 571 milionë dollarëve në monedha kriptografike

Lopetegui: Jam i qetë, klubi më mbështet

Lopetegui: Jam i qetë, klubi më mbështet

Google Play Store do të kushtojë 40 dollarë për prodhuesit e telefonëve dhe tabletëve Android në Evropë

Google Play Store do të kushtojë 40 dollarë për prodhuesit e telefonëve dhe tabletëve Android në Evropë

Ngjizja jashtëtrupore: Kur rekomandohet përdorimi i qelizave të dhuruara

Ngjizja jashtëtrupore: Kur rekomandohet përdorimi i qelizave të dhuruara

Pogba: Më pëlqen presioni për ndeshjen e madhe ndaj Chelseat

Pogba: Më pëlqen presioni për ndeshjen e madhe ndaj Chelseat

Legalizimi i kanabisit, po kërkohen punëtorë të rinj – kompania kanadeze ofron 50 dollarë për orë (Foto)

Legalizimi i kanabisit, po kërkohen punëtorë të rinj – kompania kanadeze ofron 50 dollarë për orë (Foto)

Rama: Po vlerësohet mundësia e krijimit të një kuadrit rregullator për kriptomonedhat

Rama: Po vlerësohet mundësia e krijimit të një kuadrit rregullator për kriptomonedhat

Punonjësi iku me vrap dhe u mbyll në furgon, nga frika prej deles që e ndiqte (Video)

Punonjësi iku me vrap dhe u mbyll në furgon, nga frika prej deles që e ndiqte (Video)

Ibrahimovic: Inter – Milan? Le të fitojë më i miri

Ibrahimovic: Inter – Milan? Le të fitojë më i miri

Kështu largohen “krimbat e zi” nga fytyra

Kështu largohen “krimbat e zi” nga fytyra

Blerja e GitHub nga Microsoft merr dritën jeshile nga Komisioni Evropian

Blerja e GitHub nga Microsoft merr dritën jeshile nga Komisioni Evropian