Mogherini: BE nuk përfshihet në punët e brendshme të Kosovës, e as të Serbisë

26.03.2015 18:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mogherini: BE nuk përfshihet në punët e brendshme të Kosovës, e as të Serbisë

Studentet serb kërkuan prej Mogherinit ndryshimin e ligjit për asociacionin e komunave serbe dhe pyeten se kur do të jetë ky asociacion në agjendën e BE’së.

Ajo tha se komunat serbe nuk do të jenë në agjendën e BE’së pasiqë ata janë iniciator të dialogut midis dy shteteve sovrane dhe se BE nuk përzihet në punët e brendshme të Kosovës dhe Serbisë, raporton Gazeta Express.

Sipas saj, edhe kjo zgjidhje bëhet me dialog.

17:20 – Mogherini studentëve: Qëndroni të bashkuar dhe punoni për ndryshim (Foto)

Bashkimi evropian është shembull shumë i mirë i paqes dhe i hapur për të gjithë, edhe për Kosovën, kështu ka deklaruar përfaqësuesja e lartë e BE’së, Federica Mogherini.

Mogherini gjatë një debati me studentet e UP’së në Prishtinë, u tha atyre se si të rinj duhet të qëndrojnë të bashkuar dhe të punojnë për ndryshime në vend.

“BE dëshiron që Kosova të ketë sukses. Sepse nëse Kosova ka sukses atëherë edhe ne kemi pasur sukses” deklaroj Mogherini, raporton Gazeta Express.

Ajo gjatë kësaj ligjerate ka folur edhe për luftën kundër korrupsionit, radikalizmit dhe terrorizmit.

Këtë debat me përfaqësuesen e BE’së e hapi presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga. Përveç studenteve pjesëmarrës është edhe Samuel Zhbogar dhe disa profesorë të UP’së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Paçarizi: Hoti është legjitim por i pafuqishëm përballë Vuçiqit në dialog

Paçarizi: Hoti është legjitim por i pafuqishëm përballë Vuçiqit në dialog

Deputeti i VV’së thotë se Thaçi nuk është dashur të shkonte në Hagë si president i Kosovës

Deputeti i VV’së thotë se Thaçi nuk është dashur të shkonte në Hagë si president i Kosovës

Kadrijaj: Votova kundër Gjykatës Speciale, do të votoja edhe për zhbërjen e saj

Kadrijaj: Votova kundër Gjykatës Speciale, do të votoja edhe për zhbërjen e saj

Brukseli: BE të përgatitet për një bashkëveprim të COVID-19 me gripin sezonal

Brukseli: BE të përgatitet për një bashkëveprim të COVID-19 me gripin sezonal

Mbyllen vendvotimet në Maqedoninë Veriore, dalja në votime 50,86 për qind

Mbyllen vendvotimet në Maqedoninë Veriore, dalja në votime 50,86 për qind

Si ambasador e përkrahu , tani Bosch e vlerëson të çuditshme Gjykatën Speciale

Si ambasador e përkrahu , tani Bosch e vlerëson të çuditshme Gjykatën Speciale

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 71 vjeçare nga Podujeva

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 71 vjeçare nga Podujeva

Shënohet viktima e 115 nga Covid-19 në Kosovë

Shënohet viktima e 115 nga Covid-19 në Kosovë

Posta solidarizohet me Telekomin, kërkon nga shteti të marrë seriozisht situatën e krijuar

Posta solidarizohet me Telekomin, kërkon nga shteti të marrë seriozisht situatën e krijuar

Sukses i vaksinës “Moderna”, prodhoi anti-trupa te të gjithë njerëzit ku u testua

Sukses i vaksinës “Moderna”, prodhoi anti-trupa te të gjithë njerëzit ku u testua

​Ujësjellësi bën thirrje të ruhet rrjeti i kanalizimit

​Ujësjellësi bën thirrje të ruhet rrjeti i kanalizimit

Përfundon intervistimi i Thaçit në Hagë, vazhdon nesër

Përfundon intervistimi i Thaçit në Hagë, vazhdon nesër

​KSHZ: Dalja e votuesve deri në ora 17:00 është 38.78 për qind

​KSHZ: Dalja e votuesve deri në ora 17:00 është 38.78 për qind

Edhe pas 5 orësh Specialja po vazhdon ta intervistojë Presidentin Thaçi

Edhe pas 5 orësh Specialja po vazhdon ta intervistojë Presidentin Thaçi

Edhe dy të vdekur nga COVID-19, shkon në 114 numri i viktimave  në Kosovë

Edhe dy të vdekur nga COVID-19, shkon në 114 numri i viktimave në Kosovë

​126 raste aktive me Covid-19 në Gjilan

​126 raste aktive me Covid-19 në Gjilan