Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse

11.11.2020 18:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse

Mbretëresha e bukurisë australiane thotë se ajo shpesh diskriminohet pasi është shumë tërheqëse dhe pretendon se punëdhënësit po vënë në dyshim aftësitë e saj për shkak të kësaj.

Maria Thattil është një influencuese dhe blogere mode nga Melbourne e cila u kurorëzua Miss Universe Australia këtë vit muajin e kaluar. Por përveç që ka më shumë se 65,000 ndjekës në Instagram, ajo gjithashtu ka një diplomë bachelor në psikologji dhe një master në burimet njerëzore, dhe tani po punon për të fituar talent për të kandiduar për qeveri.

Ajo foli për news.com.au në lidhje me paragjykimet që njerëzit kishin ndaj saj për shkak të pamjes së saj të bukur, si gjatë studimeve ashtu edhe në jetën e saj profesionale.

“Ata më thanë edhe në praktikë, kur sapo isha duke filluar karrierën time, që unë duhet të jem jashtëzakonisht e mirë me njerëzit, sepse unë jam e bukur kështu që ata do të supozojnë se jam e ngurtë për shkak të kësaj. Në të vërtetë, një grua e moshuar më tha këtë dhe ishte shumë dekurajuese”, tha ajo.

27-vjeçarja gjithashtu kujton një menaxher që kishte komentuar sasinë e përbërjes që kishte veshur, por gjithashtu duke komentuar se sa kujdeset për rrobat e saj.

Ajo gjithashtu kujtoi kur një i rekrutuar i tha se ajo ndoshta e fitoi punën vetëm sepse punëdhënësve meshkuj u pëlqente ajo si dukej – edhe pse ajo foli me gruan në lidhje me punën, përmes telefonit.

Maria tha se edhe pse është natyrë njerëzore të ketë paragjykime të bazuara në karakteristikat fizike, ajo dëshiron që të gjithë të dinë se ajo nuk diktohet nga perceptimi i të tjerëve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme