“Modeli unik” që Rusia e do për Kosovën

30.04.2018 14:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Modeli unik” që Rusia e do për Kosovën

Nuk duhet përjashtuar mundësinë që Serbia e Kosova të arrijnë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve në gjashtë ose dymbëdhjetë muajt e ardhshëm, ndërsa momentalisht nuk vërehet asnjë mundësi kompromisi, kanë thënë për gazetën “danas” ato që ajo i quan burime të saj diplomatike.

Ata kanë komentuar atë që Vuçiq e ka thënë në “The Guardian” se beson në mundësinë e zgjidhjes së çështjes së Kosovës brenda gjashtë muajve dhe që kishte shprehur gatishmërinë për bisedime rreth çdo çështjeje që do të kuptonte zgjidhje kompromisi. Sipas mendimit të bashkëbiseduesve të gazetës, mesazhi i tillë i Vuçiqit është i dedikuar për opinionin e Perëndimit, transmeton Koha.net.

Burimet e kësaj gazete përkujtojnë se gjetja e shpejtë e zgjidhjes për Kosovën do të shkonte sipas dëshirës së Perëndimit, para së gjithash të Amerikës, BE-së e Gjermanisë, porse Rusia do ta kundërshtonte fuqimisht skenarin që do të përfshinte anëtarësimin e Kosovës në OKB, madje edhe si vëzhguese.

“Rusia përpiqet për modelin unik për Kosovën, Abhazinë, Pridnjestrinë, Osetinë Jugore me ndërmjetësim të OKB-së. Për Moskën, zgjidhje parciale e Kosovës nuk do të ishte e pranueshme dhe rusët në këtë rast do t’ia kthenin shpinën Beogradit. Edhe Vuçiq, me një pjesë përkrahësish, do ta kthente po ashtu shpinën. Por, nuk duhet përjashtuar mundësinë që amerikanët dhe rusët të bëjnë një tregti politike dhe në pako me këtë do të ishte edhe zgjidhja e çështjes së Kosovës”, kanë thënë bashkëbisedues të “danasit”, përcjell Koha.net.

Ata kanë theksuar se në Projekt strategjinë e sigurisë kombëtare dhe në Projekt strategjinë e mbrojtjes së Serbisë, e cila gjatë muajit maj do të dalë në debat publik, thuhet Beogradi nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Pa dyshim se Vuçiq është para presionit të Perëndimit që të arrijë marrëveshje me Kosovën, gjë që ai edhe e tha për Guardian. Porse aktualisht ai nuk vërehet – ndarja e Kosovës është e papranueshme për BE-në dhe Amerikën, ndërsa Prishtina insiston në OKB. Pra, krijohet përshtypja se askush nuk është i gatshëm në çfarëdo kompromisi, të cilin e përmend Vuçiq”, përfundojnë bashkëbisedues të gazetës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me 21 inspektorë, MASHT-i do ta vlerësojë performancën e rreth 23 mijë mësimdhënësve

Me 21 inspektorë, MASHT-i do ta vlerësojë performancën e rreth 23 mijë mësimdhënësve

Thaçi dekreton për gjyqtar të Kushtetueses të kërkuarin nga INTERPOL-i

Thaçi dekreton për gjyqtar të Kushtetueses të kërkuarin nga INTERPOL-i

Sejdiu: Thaçi po përdor Luginën për aventura të veta

Sejdiu: Thaçi po përdor Luginën për aventura të veta

Revista Amerikane: Serbia po nxit në heshtje shkëmbimin e territorit me Kosovën

Revista Amerikane: Serbia po nxit në heshtje shkëmbimin e territorit me Kosovën

E lidhi në qese dhe e hodhi! Rrëfehet partnerja e shqiptarit që vrau foshnjen e vet

E lidhi në qese dhe e hodhi! Rrëfehet partnerja e shqiptarit që vrau foshnjen e vet

Surroi: Korrigjimi i kufijve është parim i rrezikshëm për shqiptarët

Surroi: Korrigjimi i kufijve është parim i rrezikshëm për shqiptarët

Nishani: Propozimi i Thaçit destabilizues, nxit konflikte

Nishani: Propozimi i Thaçit destabilizues, nxit konflikte

Matoshi mban mbledhjen e parë të Task Forcës për pastrimin e Kosovës

Matoshi mban mbledhjen e parë të Task Forcës për pastrimin e Kosovës

Janjiq: Vuçiqi e Thaçi qe dy vjet po bisedojnë për ndarje

Janjiq: Vuçiqi e Thaçi qe dy vjet po bisedojnë për ndarje

A po e stërvitin amerikanët FSK-në për t’u bërë ushtri, flet komandanti i ‘Bondsteel’

A po e stërvitin amerikanët FSK-në për t’u bërë ushtri, flet komandanti i ‘Bondsteel’

LDK-ja mbështet themelimin e Kanalit Televiziv për Mërgatën

LDK-ja mbështet themelimin e Kanalit Televiziv për Mërgatën

MPB vitin e ardhshëm synon të fusë në buxhet Ligjin për pensionimin e parakohshëm të Policisë

MPB vitin e ardhshëm synon të fusë në buxhet Ligjin për pensionimin e parakohshëm të Policisë

Scaparrotti: Pres që Maqedonia të bëhet anëtare e NATO-s

Scaparrotti: Pres që Maqedonia të bëhet anëtare e NATO-s

ATK tërheq numrat potencial fitues për rimbursim

ATK tërheq numrat potencial fitues për rimbursim

Izetbegoviq i përgjigjet Daçiqit për Kosovën, e quan nxënës të Millosheviqit

Izetbegoviq i përgjigjet Daçiqit për Kosovën, e quan nxënës të Millosheviqit

Vrasja e dyfishtë, nesër marshohet në Gjakovë

Vrasja e dyfishtë, nesër marshohet në Gjakovë