Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

31.03.2020 22:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

I ftuar në studion e emisionit “Open” të drejtuar nga Eni Vasili, ishte mjeku i njohur Pëllumb Pipero. Mjeku, gjatë fjalës së tij tregoi një moment prekës që ka ndodhur kohët e fundit në Spitalin Infektiv, spital ky që po trajton personat e prekur nga koronavirusi në vendin tonë.

Në një dhomë ndodhej baba e birë, por kur gjendja e babait u rëndua dhe duhej të dërgohej në trajtim më intensive, ai nuk kishte pranuar që të ndahej nga i biri. Më tej, Pipero, tha se qytetarët duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin sa të munden kontaktet, pasi në këtë mënyrë mund ta mbajnë kurbën e epidemisë të butë dhe shton më shumë optimizëm. Sado që përpiqemi që të jemi larg panikut, thotë mjeku, jemi ende në tension.

“Një pacient ishte shtruar me djalin dhe iu përkeqësua gjendja dhe nuk dëshironte të shkëputej për djalin. Sa herë që dalim nga infektivi, mendoj që njerëz nuk dalin nga shtëpia, por të paktën janë në shtëpi, janë me familjarët e tyre. Ndërsa pacientët janë vetëm dhe nën përkujdesin tonë. Ka shumë vlerë të qëndrojmë në shtëpi, ka shumë vlerë të shmangin kontaktet. Kjo është shumë e mirë, sepse e mbajnë kurbën e butë dhe kjo për ne është shumë optimiste. Mendoj që e gjitha kjo është e lidhur me masat që mori në kohë qeveria. Por edhe ne specialistëve pa përjashtim, kush më shumë kush më pak, ka komunikuar me juve (median), me qytetarët. Asnjëri nga ne nuk flenë para orës 2 dhe 3, pas mesnate. Kemi pafund mesazhe dhe i kthejmë përgjigje, të gjithëve. Sado që përpiqemi që të jemi larg panikut jemi në tension”, u shpreh Pëllumb Pipero.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje