Mjekët zgjedhin kush jeton/ Itali, në presion për t’i dhënë prioritet atyre që kanë më shumë shanse

14.03.2020 05:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekët zgjedhin kush jeton/ Itali, në presion për t’i dhënë prioritet atyre që kanë më shumë shanse

Një infermier në qendër të epidemisë së koronavirusit në Itali, thotë se spitalet në këtë vend janë nën një presion të madh dhe janë detyruar ti japin prioritet pacientëve me shanset më të mira të mbijetesës. Mauro D’ambrozio, që punon në spitalin Fatebenefratelli, në Milano, thotë se të prekurit nga Covid-19, kalojnë më shumë se 15 ditë në kujdes intensiv dhe kjo ka bërë që kapacitetet e spitalit të ezaurohen.

Sipas tij, nëse mjekët mësojnë se pacienti ka probleme shëndetësore të mëparshme, deri në pikën që ka pak shanse të jetojë, prioritet i jepet dikujt tjetër, që ka më shumë shanse të mbijetojë. Dhe kjo, është një zgjedhje, që edhe pse e vështirë të pranohet nga etika, nga këndvështrimi klinik mund të bëhet për ti dhënë mundësinë e mbijetesës dikujt, krahasuar me dikë tjetër që ka zero shanse.

Sipas tij, stafi është nën presion të madh. Në disa reparte, raporti mes pacientëve dhe infermierëve është 1 me 12 ose 14 në një kohë kur duhet të ishte 1 me 6. Të tjerë infermierë thonë se vetë ata janë shumë të lodhur dhe frikësuar. Dekretet qeveritare ndryshojnë çdo ditë dhe personeli nuk ka udhëzime të qarta se si të përballet me këtë virus.

Madje ndjehet edhe pak i braktisur. Infermierët kanë frikë të shkojnë në shtëpi dhe me gjasë të infektojnë edhe të afërmit. Ndërkohë që stafi i spitaleve, vendoset edhe në karantinë më shumë për shkak të kontakteve direkte me pacientët. Kjo krijon më shumë stres mbi sistemin. Në mesin e rasteve në rritje, i gjithë sistemi shëndetësor në Itali është në një pikë kritike me stafin mjeksor që flet për kushte kaotike dhe spitale të ezauruara deri në palcë./topchannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit