Mjekët thonë se është metodë për vetëvrasje propozim i ri nga Trump për trajtimin e koronavirusit

24.04.2020 08:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekët thonë se është metodë për vetëvrasje propozim i ri nga Trump për trajtimin e koronavirusit

Presidenti amerikan Donald Trump ka propozuar përdorimin e dezinfektuesit në trupin e pacientëve me koronavirus duke zgjuar kritika nga mjekët.

Presidenti amerikan Donald Trump është kritikuar nga komuniteti mjekësor pasi sugjeroi kërkime nëse koronavirusi mund të mjekohet duke injektuar dezinfektues në trup, raporton Bbc, transmeton lajmi.net.

Ai gjithashtu dukej të propozonte trupat rrezatues të pacientëve me dritë ultraviolet, një ide e hedhur poshtë nga një mjek në konferencë.

Një tjetër prej zyrtarëve të tij kishte thënë se rrezet e diellit dhe dezinfektuesi ishin të njohur për të vrarë infeksionin.

Çfarë tha presidenti Trump?

Gjatë konferencës së forcave koronavirus të Shtëpisë së Bardhë, një zyrtar prezantoi rezultatet e hulumtimit të qeverisë amerikane që treguan se koronavirusi duket se dobësohet më shpejt kur i ekspozohet rrezet e diellit dhe nxehtësisë.

Studimi gjithashtu tregoi se zbardhimi mund të shkatërronte virusin në pështymë ose lëngje të frymëmarrjes brenda pesë minutave dhe alkooli izopropil mund ta vriste atë edhe më shpejt.

Ndërsa vuri në dukje se kërkimi duhet të trajtohet me kujdes, Trump sugjeroi kërkime të mëtejshme në atë fushë, transmeton lajmi.net.

“Pra, duke supozuar se goditëm trupin me një dritë të jashtëzakonshme – qoftë ultravjollcë apo thjesht dritë shumë e fuqishme”, tha presidenti, duke iu drejtuar Dr. Deborah Birx, koordinatorit të përgjigjes së koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë, “dhe unë mendoj se ju thatë këtë janë kontrolluar, por ju do të provoni atë.

“Dhe atëherë unë thashë, duke supozuar se sollët dritën brenda trupit, të cilën mund ta bëni ose përmes lëkurës ose në ndonjë mënyrë tjetër. Dhe unë mendoj se keni thënë që do të provoni edhe këtë. Tingëllon interesante,” presidenti vazhdoi.

“Dhe atëherë unë e shoh dezinfektuesin ku ai e zhduk brenda një minutë. Një minutë. Dhe a ka ndonjë mënyrë që të mund të bëjmë diçka të tillë, me injeksion brenda ose pothuajse pastrim? Kështu që do të ishte interesante ta kontrollosh këtë”, u shpreh Trump, transmeton lajmi.net.

Cili është reagimi?

Mjekët paralajmëruan që idea e presidentit mund të ketë rezultate fatale.

Pulmologu Dr Vin Gupta tha për NBC News: “Ky nocion për injektimin ose gllabërimin e çdo lloji të produktit pastrues në trup është i papërgjegjshëm dhe është i rrezikshëm.

“Ashtë një metodë e zakonshme që njerëzit përdorin kur duan të vrasin veten”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë