Mjekët kërcënojnë me grevë nëse nuk ka rritje të pagave

13.06.2018 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekët kërcënojnë me grevë nëse nuk ka rritje të pagave

Federata Sindikale e Shëndetësisë në Kosovë (FSShK) i dha ultimatum Qeverisë së Kosovës që deri në fund të këtij muaji të procedojë ligjin për pagat.

Kryetari i kësaj federate, Blerim Syla, tha se nëse deri në fund të qershorit nuk procedohet ky ligj, shëndetësia do të jetë në kolaps.

“Në vazhdimësi kemi zhvilluar takime dhe kemi marrë premtime nga Zyra e Kryeministrit dhe e ministrit të Shëndetësisë. Kërkojmë nga kryeministri dhe akterët e tjerë që të mbajnë fjalën dhe projektligji për pagat të procedohet në qershor. Nëse nuk procedohet ligji i pagave, me të cilin punëtorët shëndetësorë do ta kenë vendin e merituar, shëndetësia do të jetë në kolaps”, tha Syla në një konferencë për media.

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që i jep të drejtë kabinetit qeveritar t’i rrisë rrogat për kryeministrin dhe ministrat, edhe sindikatat kanë filluar të kërkojnë rritje të pagave.

Përveç FSShK-së, edhe Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka kërkuar rritjen e pagave edhe për pjesën tjetër të punëtorëve në sektorin publik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Senatorët kritikojnë ashpër strategjinë e administratës për tarifat

Senatorët kritikojnë ashpër strategjinë e administratës për tarifat

Një numër në rritje emigrantësh dhe refugjatësh hyjnë në Shqipëri

Një numër në rritje emigrantësh dhe refugjatësh hyjnë në Shqipëri

Opozita e thërret ministrin Pacolli në interpelancë

Opozita e thërret ministrin Pacolli në interpelancë

I jepet lamtumira e fundit luftëtarit të UÇK-së që vdiq dje

I jepet lamtumira e fundit luftëtarit të UÇK-së që vdiq dje

Ftesa e vonuar për konsensus rreth dialogut

Ftesa e vonuar për konsensus rreth dialogut

Gruaja e kryemiinstrit izraelit akuzohet për abuzim me fonde publike

Gruaja e kryemiinstrit izraelit akuzohet për abuzim me fonde publike

Gjermania dhe Franca kundër liberalizimit të vizave?

Gjermania dhe Franca kundër liberalizimit të vizave?

Arifi: Bisedimet Kosovë – Serbi, në një periudhë të vështirë

Arifi: Bisedimet Kosovë – Serbi, në një periudhë të vështirë

Të akuzuarit për vjedhje të veturës e pranojnë fajësinë

Të akuzuarit për vjedhje të veturës e pranojnë fajësinë

Veseli: Marrëveshja me Serbinë nuk do të jetë kompromis i ri

Veseli: Marrëveshja me Serbinë nuk do të jetë kompromis i ri

Frikë nga politika? Prokuroria e Shtetit mbyllet për rastin e gylenistëve

Frikë nga politika? Prokuroria e Shtetit mbyllet për rastin e gylenistëve

Ministri Rrustem Berisha vizitoi kompleksin memorial të UÇK-së në Marinë

Ministri Rrustem Berisha vizitoi kompleksin memorial të UÇK-së në Marinë

Të premten deputetët e Pejës takohen me qytetarët

Të premten deputetët e Pejës takohen me qytetarët

Haziri: Programi i USAID Team, jetik për Gjilanin

Haziri: Programi i USAID Team, jetik për Gjilanin

Kremlini: Këshilltari amerikan, John Bolton planifikon vizitë në Moskë

Kremlini: Këshilltari amerikan, John Bolton planifikon vizitë në Moskë

Dittmann: BE-ja do marrëdhënie të mira me fqinjët, edhe të Serbisë me Kosovën

Dittmann: BE-ja do marrëdhënie të mira me fqinjët, edhe të Serbisë me Kosovën