Mjekët dhe infermierët kanë frikë se Gjermania nuk është e përgatitur për COVID-19

25.03.2020 21:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekët dhe infermierët kanë frikë se Gjermania nuk është e përgatitur për COVID-19

Gjermania mund të jetë kursyer më shumë nga niveli i lartë i vdekjeve nga coronavirusi sesa Italia apo Spanja, por ekspertët paralajmërojnë se më e keqja mund të jetë duke ardhur.

“Ne jemi në fillim të një epidemie”, tha Lothar Wieler, drejtuesi i Institutit Robert Koch, në një konferencë për shtyp në 25 mar, shkruan Euronews.

Rastet serioze në Itali dhe mungesa e pajisjeve mjekësore në shumë vende të tjera, kanë shërbyer si një paralajmërim për Gjermaninë. Spitaleve u është thënë të dyfishojnë kapacitetin e tyre për shtretër të kujdesit intensiv dhe ventilatorë, dhe vendi – si shumë kombe të tjera – është nën bllokim, transmeton Telegrafi.

Por jo të gjithë po dëgjojnë. Të rinjtë ende takojnë miq në parqet e qyteteve të mëdha gjermane,dhe pensionistët shijojnë diellin në kafene në Königsallee të Düsseldorf.

Situata ka bërë që shumë njerëz të pyesin se çfarë duhet të ndodhë në mënyrë që gjermanët të marrin seriozisht kërcënimin e coronavirusit?

Edhe në spitale ka shqetësime se kjo nuk po ndodh.

Një mami në një spital në zonën e Frankfurtit i tha Euronews se kolegët që ishin kthyer kohët e fundit nga skijimi në Austri dhe u ishte thënë se duhet të ndiqnin punën, “për aq kohë sa nuk shfaqin simptoma”. Kjo përkundër faktit se burri i një mjeku kishte testuar pozitivisht për COVID-19.

Ata që duan të hyjnë në karantinë ose vetë-izolim duhet të marrin leje pa pagesë për ta bërë këtë.

“Si duhet të qëndrojmë të shëndetshëm nëse vazhdimisht jemi të ekspozuar ndaj rrezikut?” pyet ajo, e cila dëshironte të mbetej anonime.

Udhëzimet gjithashtu kanë qenë konfuze, tha ajo, duke përfshirë mënyrën e trajtimit të pacientëve që testojnë pozitivisht.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Dumnica në protestë

Dumnica në protestë

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin