Mitrovicë: KEDS i largon nga puna, punëtorët paralajmërojnë protesta

30.09.2016 00:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mitrovicë: KEDS i largon nga puna, punëtorët paralajmërojnë protesta

Në qytetin e Mitrovicës, KEDS ka larguar disa punëtorë nga puna. Ndërkaq në Ora e Fundit, në Klan Kosova, Abdullah Veseli, një nga punëtorët e larguar tha se si pasojë e gjendjes së krijuar, një koleg i tyre deshi të bëjë vetëvrasje.

Sipas Veselit, ndonëse për shkak se KEDS i largoi nga puna, kolegu i tyre ka arritur të shpëtohet nga rënia e katit të 11-të nga kolegët e punës, njofton Klan Kosova.

‘’Tragjedia ka përfunduar mirë, punëtorin tonë e kanë shpëtuar kolegët.’’

‘’Punëtori ka dashur të hidhet nga kati 11, pasi ka marr lajmin se do të largohet nga puna, ai ka qenë i mllefosur ka dashur ta vras vetveten për shkak se s’ka me ca ta mbante familjen.’’

‘’Nuk do t’i ndalim protestat e as grevat për këtë çështje.’’

‘’Këta punëtorë janë larguar për shkak se KEDS vepron sipas dëshirave të veta, formon skena organizative sipas dëshirës së tij.’’

‘’Ka hapur departament për projekte, aty askush nuk ka punuar. ‘’

‘’Askush nga punëtorët e distriktit të Mitrovicës nuk ka punuar në këtë departament. Kanë qenë të angazhuar në punë dhe i kanë kryer me sukses deri në 100%, me përvojë pune e KEDSI ka injoruar.’’

‘’KEDSI ka pranuar 40 punëtor, e ka larguar 96 punëtor me pagë 170 Euro.’’

‘’Kërkojmë nga KEDS, të kthejnë punëtorët në punë përndryshe do të ngrisim padi, derisa të rregullohet problemi sipas ligjit të Kosovës.’’

‘’Kemi shkuar shumë herë në Qeveri, kemi biseduar edhe me Ministrin Abrashi ai ka thënë që ne kemi dërguar marrëveshjen por ai nuk e pranon’’.

Abdullah Veseli tha se largimi i punëtorëve është i paarsyeshëm dhe se departamenti për të cilin ishte njoftuar se do të hapej, ka qenë deklarim i pa vërtetë nga ana e KEDS.

‘’Departamenti i tillë nuk ka ekzistuar dhe në atë departament asnjë punëtor nuk është pranuar.’’

‘’Unë bëj apel tek institucionet mos të na lë në rrugë, sepse kemi pasur një gjendje edhe më të rëndë na kanë qit serbët. E lëre tash me këtë regjim shqiptaro-turk. ‘’

‘’Bëj apel të bëhet një zgjidhje, familja ime duhet të mbahet disi’’, ka përfunduar Veseli, përcjellë Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zimbabve, Presidenti Mugabe jep dorëheqjen

Zimbabve, Presidenti Mugabe jep dorëheqjen

PZAP të enjten vendos a do të shkojë Prishtina në rinumërim

PZAP të enjten vendos a do të shkojë Prishtina në rinumërim

Nitaj thotë se AAK-ja është në majën e piramidës politike – e pranon se kryeministri ndikoi në fitore

Nitaj thotë se AAK-ja është në majën e piramidës politike – e pranon se kryeministri ndikoi në fitore

Hoxhaj: Serbia s’mund të kërkojë dialog, kur vazhdon të bëjë presion për tërheqjen e njohjeve për Kosovën

Hoxhaj: Serbia s’mund të kërkojë dialog, kur vazhdon të bëjë presion për tërheqjen e njohjeve për Kosovën

Ky është fenomeni që po shkatërron rininë shqiptare, shifrat janë shqetësuese!

Ky është fenomeni që po shkatërron rininë shqiptare, shifrat janë shqetësuese!

Haradinaj kërkon përkrahjen e Japonisë për UNESCO dhe Interpol

Haradinaj kërkon përkrahjen e Japonisë për UNESCO dhe Interpol

Enver Sekiraqës i vazhdohet paraburgimi

Enver Sekiraqës i vazhdohet paraburgimi

Dënohet me kusht kryetari në detyrë i Komunës së Dragashit, Salim Jenuzi

Dënohet me kusht kryetari në detyrë i Komunës së Dragashit, Salim Jenuzi

“Jemi në pritje të vendimit politik për FSK-në”

“Jemi në pritje të vendimit politik për FSK-në”

Zimbabve, proces për shkarkimin e Presidentit Mugabe

Zimbabve, proces për shkarkimin e Presidentit Mugabe

Bashkësia Islame e shqetësuar për dy xhamitë ilegale në Dragash

Bashkësia Islame e shqetësuar për dy xhamitë ilegale në Dragash

Apeli vërteton pafajësinë e dy mjekëve

Apeli vërteton pafajësinë e dy mjekëve

Ministrja Reshitaj mori pjesë në lansimin e projektit për menaxhimin e Lumit Sitnica

Ministrja Reshitaj mori pjesë në lansimin e projektit për menaxhimin e Lumit Sitnica

Meta: Qeveria e Kosovës dhe opozita të gjejnë zgjidhje për Demarkacionin

Meta: Qeveria e Kosovës dhe opozita të gjejnë zgjidhje për Demarkacionin

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, anëtarë të Komisionit Parlamentar për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së vizituan Ministrinë dhe FSK-në

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, anëtarë të Komisionit Parlamentar për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së vizituan Ministrinë dhe FSK-në

Gjinekologut turk Ahmet Payasli i ndalohet puna në Prishtinë

Gjinekologut turk Ahmet Payasli i ndalohet puna në Prishtinë