Mitrovicë: KEDS i largon nga puna, punëtorët paralajmërojnë protesta

30.09.2016 00:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mitrovicë: KEDS i largon nga puna, punëtorët paralajmërojnë protesta

Në qytetin e Mitrovicës, KEDS ka larguar disa punëtorë nga puna. Ndërkaq në Ora e Fundit, në Klan Kosova, Abdullah Veseli, një nga punëtorët e larguar tha se si pasojë e gjendjes së krijuar, një koleg i tyre deshi të bëjë vetëvrasje.

Sipas Veselit, ndonëse për shkak se KEDS i largoi nga puna, kolegu i tyre ka arritur të shpëtohet nga rënia e katit të 11-të nga kolegët e punës, njofton Klan Kosova.

‘’Tragjedia ka përfunduar mirë, punëtorin tonë e kanë shpëtuar kolegët.’’

‘’Punëtori ka dashur të hidhet nga kati 11, pasi ka marr lajmin se do të largohet nga puna, ai ka qenë i mllefosur ka dashur ta vras vetveten për shkak se s’ka me ca ta mbante familjen.’’

‘’Nuk do t’i ndalim protestat e as grevat për këtë çështje.’’

‘’Këta punëtorë janë larguar për shkak se KEDS vepron sipas dëshirave të veta, formon skena organizative sipas dëshirës së tij.’’

‘’Ka hapur departament për projekte, aty askush nuk ka punuar. ‘’

‘’Askush nga punëtorët e distriktit të Mitrovicës nuk ka punuar në këtë departament. Kanë qenë të angazhuar në punë dhe i kanë kryer me sukses deri në 100%, me përvojë pune e KEDSI ka injoruar.’’

‘’KEDSI ka pranuar 40 punëtor, e ka larguar 96 punëtor me pagë 170 Euro.’’

‘’Kërkojmë nga KEDS, të kthejnë punëtorët në punë përndryshe do të ngrisim padi, derisa të rregullohet problemi sipas ligjit të Kosovës.’’

‘’Kemi shkuar shumë herë në Qeveri, kemi biseduar edhe me Ministrin Abrashi ai ka thënë që ne kemi dërguar marrëveshjen por ai nuk e pranon’’.

Abdullah Veseli tha se largimi i punëtorëve është i paarsyeshëm dhe se departamenti për të cilin ishte njoftuar se do të hapej, ka qenë deklarim i pa vërtetë nga ana e KEDS.

‘’Departamenti i tillë nuk ka ekzistuar dhe në atë departament asnjë punëtor nuk është pranuar.’’

‘’Unë bëj apel tek institucionet mos të na lë në rrugë, sepse kemi pasur një gjendje edhe më të rëndë na kanë qit serbët. E lëre tash me këtë regjim shqiptaro-turk. ‘’

‘’Bëj apel të bëhet një zgjidhje, familja ime duhet të mbahet disi’’, ka përfunduar Veseli, përcjellë Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Partitë me akuza për luftën kundër keqpërdorimeve të zyrtarëve

Partitë me akuza për luftën kundër keqpërdorimeve të zyrtarëve

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për territore në Kosovë e Serbi

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për territore në Kosovë e Serbi

Daçiq: Nuk ka zgjidhje për Kosovën pa miratimin e fuqive të mëdha

Daçiq: Nuk ka zgjidhje për Kosovën pa miratimin e fuqive të mëdha

Opozita e ndarë rreth urgjencës mbi dialogun

Opozita e ndarë rreth urgjencës mbi dialogun

Thaçi beson se Shqipëria nuk do të jetë kundër bashkimit të Kosovës me Luginën

Thaçi beson se Shqipëria nuk do të jetë kundër bashkimit të Kosovës me Luginën

Drejtori ligjor që shleu një nen risistemohet shkaku i neglizhencës

Drejtori ligjor që shleu një nen risistemohet shkaku i neglizhencës