Mitrovica, “Arabia” e vogël midis Kosovës: Largohet alkooli, shërbehet iftar në kafene

16.05.2018 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mitrovica, “Arabia” e vogël midis Kosovës: Largohet alkooli, shërbehet iftar në kafene

Qyteti i Mitrovicës del edhe një herë në skenë me paradokset që ofron. Përveç si qytet i ndarë, Mitrovica njihet edhe si një Arabi e vogël midis Kosovës.
Fetarizmi te mitrovicasit vërehet sidomos në 30 ditët e Ramazanit.

Ndonëse pihet mjaft shumë alkool dhe lloje të ndryshme të tij, në 30 ditët e muajit të shenjtë për myslimanët, në lokale mund të porosisësh vetëm ujë e pije të tjera joalkoolike. Alkooli është ‘haram’ në Mitrovicë për këdo, qofshin jofetarë ose të feve të tjera.

Çka bie në sy këto ditë, është se edhe kafenetë ku servohet alkool në 326 ditë të tjera të vitit, kjo pije futet në depot e këtyre lokaleve. Madje, jo vetëm kaq. Lokalet që janë të destinuar për argëtim e jetë nate, shndërrohen në kafene ku shërbehet iftari me meny të veçantë.

Kështu kanë bërë shumica e lokaleve, por interesantja qëndron se njëlloj veprojnë edhe kafenetë, të cilat zakonisht janë të destinuara për aktivitete më joformale, e sidomos jofetare.

Nga të dhënat zyrtare të Policisë, pas Kaçanikut, Mitrovica ka shënuar numrin më të lartë të personave që llogariten si radikalë dhe që kanë marrë pjesë në luftërat në Siri e Irak./gazetametro.net

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tregtarët e Mitrovicës vazhdojnë të shesin në trotuare ani pse hapësira e tregut është e gatshme

Tregtarët e Mitrovicës vazhdojnë të shesin në trotuare ani pse hapësira e tregut është e gatshme

Schroder më ‘99: “Mënyra terroriste e veprimit” e serbëve ndaj shqiptarëve s’na lë rrugë tjetër pos dhunës

Schroder më ‘99: “Mënyra terroriste e veprimit” e serbëve ndaj shqiptarëve s’na lë rrugë tjetër pos dhunës

Autostrada “Ibrahim Rugova” pa ndriçim

Autostrada “Ibrahim Rugova” pa ndriçim

20 vjet pas sulmeve të NATO-s, gjurmët janë ende në Beograd

20 vjet pas sulmeve të NATO-s, gjurmët janë ende në Beograd

“Der Spiegel” glorifikon Haradinajn, godet BE’në dhe Mogherinin që po dështojnë me Kosovën

“Der Spiegel” glorifikon Haradinajn, godet BE’në dhe Mogherinin që po dështojnë me Kosovën

Prokuroria pritet t’i intervistojë katër ish-Ministra për privatizimin e KEDS

Prokuroria pritet t’i intervistojë katër ish-Ministra për privatizimin e KEDS

Ministri i Jashtëm gjerman arsyeton ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

Ministri i Jashtëm gjerman arsyeton ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

Një politikan serb pret që Evropa t’ua hapë dyert të gjithë kosovarëve

Një politikan serb pret që Evropa t’ua hapë dyert të gjithë kosovarëve

Fushatë e ashpër në rrjete sociale e kandidatëve për president

Fushatë e ashpër në rrjete sociale e kandidatëve për president

Plaka që vrau 7 vjeçarin kishte mbi 100 mijë franga borxhe, nuk dihet a ka qenë e sëmurë

Plaka që vrau 7 vjeçarin kishte mbi 100 mijë franga borxhe, nuk dihet a ka qenë e sëmurë

Prestigjiozja amerikane citon ish-diplomatin gjerman: Ky është plani special i Trumpit për Kosovën

Prestigjiozja amerikane citon ish-diplomatin gjerman: Ky është plani special i Trumpit për Kosovën

PDK-ja në Telekom – gjetën punë djali i kryetarit të Shtimes e vajza e ish-zv/ministrit Kajtazi

PDK-ja në Telekom – gjetën punë djali i kryetarit të Shtimes e vajza e ish-zv/ministrit Kajtazi

Arrestohet kunati i biznesmenëve mashtrues indianë që u takuan me Haradinajn, po tentonte të ikte nga Shqipëria

Arrestohet kunati i biznesmenëve mashtrues indianë që u takuan me Haradinajn, po tentonte të ikte nga Shqipëria

Lista Serbe mori pjesë në seancë për të mos i djegur mandatet

Lista Serbe mori pjesë në seancë për të mos i djegur mandatet

Jamie Shea: Më vjen keq për “dëmet kolaterale”, bombardimet ishin të arsyeshme

Jamie Shea: Më vjen keq për “dëmet kolaterale”, bombardimet ishin të arsyeshme

Haradinaj thotë se përkrah mbylljen e kazinove

Haradinaj thotë se përkrah mbylljen e kazinove