Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

05.03.2019 14:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Përpjekjet për të rikuperuar miliona dollarë në kriptomonedha nga portofolët dixhitalë të një njeriu i cili vdiq duke marrë fjalëkalimet me vete kanë hasur një pengesë të re.

Portofolët janë gjetur dhe janë bosh. Zbulimi u bë nga firma e punësuar për të mbikëqyrur QuadrigaCX pas vdekjes së themeluesit Gerald Cotten.

Pritej që portofolët të ishin plot me 137 milionë dollarë depozituar nga konsumatorët e kompanisë.

Cotten, i cili u nda nga jeta në Indi në Dhjetor, kishte përgjegjësi i vetëm për menaxhimin e parave dhe monedhave që qarkullonin në uebsajt.

Kodi për tu qasur në portofolët mbahej në laptopin e Cotten por ai vdiq nuk mos ja lënë askujt atë informacion. Shumica e parave që përdoruesit kanë depozituar tek bursa supozohej se mbaheshin në një portofol të “ftohtë” për të parandaluar vjedhjen.

Paratë u përkisnin 115,000 konsumatorëve të QuadrigaCX. Vdekja e Cotten bëri të QuadrigaCX të kalonte nën administrimin e auditorit Ernst & Young. Gjatë hetimi ky i fundit fitoi akses në laptopin e Cotten por gjithashtu zbuloi se portofolët ishin pastruar muaj përpara se të vdiste.

Hetuesit e E&Y nuk ja kanë idenë se ku kanë përfunduar bitcoinët. Firma gjithashtu gjeti 14 llogari të tjera përdorur nga Cotten për të tregtuar monedhat në QuadrigaCX.

E&Y është duke hetuar për të gjetur drejtimin e parave. Një shpërblim prej 100,000 dollarësh është premtuar nga një prej konsumatorëve të QuadrigaCX për informacionin se ku ka shkuar paratë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve