Ministrja Hoxha: Rekomandimet e raportit të progresit, udhërrëfyes për Kosovën

29.05.2019 18:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrja Hoxha: Rekomandimet e raportit të progresit, udhërrëfyes për Kosovën

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha sot së bashku me kryeministrin Haradinaj kanë pranuar raportin e progresit të Komisionit Evropian nga shefja e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova.

Ajo ka thënë se ky raport është një udhërrëfyes se çfarë Kosova duhet të bëjë në të ardhmen.

“Sot, kemi pranuar raportin e vendit që është një udhërrëfyes se çfarë duhet të bëjmë, pra një pasqyrë e punës që kemi bërë si shtet, jo vetëm neve si qeveri, ky raport përfshinë të gjitha institucionet, mediat dhe shoqërinë civile”, tha ministrja Hoxha.

Ajo gjithashtu është shprehur se ky raport përmend rekomandime të cilat janë evidentuar edhe më herët nga institucionet e vendit.

“Mendoj se ka të arritura që ky raport i përmend, por kemi edhe rekomandime që na tregon rrugën e reformave. Shumë nga rekomandimet që gjenden në këtë raport, ne i kemi evidentuar edhe më herët në paraqitjet tona publike. Të gjithë e dijmë se duhet të punohet në fushën e sundimit të ligjit, krimit të organizuar dhe korrupsionit”, tha Hoxha më tutje.

Gjithashtu, Hoxha ka thënë se pas një analize të thuktë të raportit do të mbahet këshilli ndërministror dhe do të bëhet plani konkret që të fillohet zbatimi i rekomandimeve të raportit. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë