Ministrja e Arsimit: Nuk ka raste të konfirmuara me coronavirus, mësimi vazhdohet në kushte normale

10.03.2020 17:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrja e Arsimit: Nuk ka raste të konfirmuara me coronavirus, mësimi vazhdohet në kushte normale

Ka përfunduar takimi i drejtuesve të institucioneve arsimore dhe shëndetësore në Kosovë.

Pas takimit, ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Hykmete Bajrami, ka thënë se mësimi në Kosovë do të vazhdohet në kushte normale dhe se nuk do të ketë ndërprerje, transmeton Telegrafi.
“Nuk ka hapësirë për panik, por situata është serioze të gjithë duhet të marrim masa preventive. Atë çka sot konstatuam është që ne si institucione duhet të bëjmë punën tonë dhe të rrisim vetëdijen tek qytetarët. Deri më tani nuk kemi asnjë rast të konfirmuar me coronavirus, pra nuk kemi rekomandime nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë që të ndërpritet mësimi, kështu që ne u bëjmë thirrje mësuesve, nxënësve që mësimi të vazhdohet në kushte normale, duke theksuar nevojën e higjienës”, ka thënë Bajrami para mediave.

Ndryshe, IKSHPK ka njoftuar se sot gjatë ditës kanë marrë informata për tre raste të dyshimta për coronavirus, mirëpo rezultatet e tyre kanë dalë negative.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


135 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

135 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

​Shënohet viktima e parë me Covid-19 në Drenas

​Shënohet viktima e parë me Covid-19 në Drenas

​Zemaj bisedon për Covid-19 me përfaqësuesit e OBSh-së

​Zemaj bisedon për Covid-19 me përfaqësuesit e OBSh-së

​Gjermania me projekt 200 mijë eurosh për menaxhimin e koronavirusit në Kosovë

​Gjermania me projekt 200 mijë eurosh për menaxhimin e koronavirusit në Kosovë

​Shumica e qytetarëve në Malishevë po i bartin maskat

​Shumica e qytetarëve në Malishevë po i bartin maskat

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Maska do të bëhet e detyrueshme edhe në Shqipëri

Maska do të bëhet e detyrueshme edhe në Shqipëri

Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet