Ministria e Drejtësisë me databazë për rastet e dhunës në familje

04.12.2019 15:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministria e Drejtësisë me databazë për rastet e dhunës në familje

Ministri në detyrë i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka thënë se të gjithë duhet të angazhohen që të parandalohet dhuna në familje.

Sipas njoftimit për media, Tahiri tha se data baza e cila merret me të dhënat e rasteve të dhunës në familje shënon një ndër të arriturat e prekshme, që do të jetë në funksion afatgjatë për zbatuesit e ligjit, mbështetjes psiko-sociale dhe shoqërisë në përgjithësi.

Ai ka thënë se parametrat e kësaj data baze e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë përbejnë ftesë për veprim të menjëhershëm, për parandalim të dhunës, për trajtim adekuat psiko-social e ligjor të viktimave të dhunës në familje, dhe mbi të gjitha, për sensibilizim kombëtar kundër kësaj dukurie.

“Është obligim i pashmangshëm i secilit, qoftë si bartës të pushtetit dhe funksioneve institucionale, qoftë si qytetarë të këtij vendi, që të angazhohen që dhuna në familje të mos cenojë integritetin e gruas, fëmijëve dhe viktimave të ndjeshme”, tha ai.

Ndër të tjera Tahiri ka thënë se kjo data bazë nuk ka qëllim primar grumbullimin e të dhënave sa për t’i evidentuar ato, por edhe analizën shkak-pasojë në mes tyre, analizën e rasteve të dhunës në familje, rrjedhimisht siç potencoi Tahiri ndërtimin e një perspektive më efektive që i përgjigjet problemeve reale.

Sipas tij, janë tri komponentë që e bëjnë të mundur dhe që është punuar për trajtimin dhe parandalimin e dhunës në familje duke filluar në rrafshin e drejtësisë penal ku sipas tij dhuna në familje është sanksionuar për herë të parë si vepër penale në kuadër të Kodit të ri Penal.

“Së dyti, në rrafshin e pozitës juridike të gruas, janë bërë përparime të rëndësishme në të drejtat pronësore, për t’i dhënë fuqi ekonomike dhe pavarësi financiare dhe së treti, në rrafshin e mobilitetit ndër institucional për të trajtuar çdo dimension të parandalimit dhe trajtimit të viktimave të dhunës në familje, komponentë që po plotësohet më vënien në funksion të kësaj data baze”, deklaroi ai. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja sa fitojnë zviceranët, paga mesatare dhe të ardhurat

Ja sa fitojnë zviceranët, paga mesatare dhe të ardhurat

Me snajper qëllohet malazezi, biznesmen i famshëm në Beograd

Me snajper qëllohet malazezi, biznesmen i famshëm në Beograd

Sveçla së shpejti takim edhe me Ministrin e Brendshëm serb

Sveçla së shpejti takim edhe me Ministrin e Brendshëm serb

Dënohet qiradhënësi që diskriminoi të huajt, “Apartamente vetëm për gjermanët”

Dënohet qiradhënësi që diskriminoi të huajt, “Apartamente vetëm për gjermanët”

Ambasadori i Rusisë: Amerika se e ka krijuar si shtet Kosovën, e gënjeu

Ambasadori i Rusisë: Amerika se e ka krijuar si shtet Kosovën, e gënjeu

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Tahirsylaj: Temperaturat shkojnë -20 gradë, Kosovën do ta kaplon i ftohti ekstrem

Tahirsylaj: Temperaturat shkojnë -20 gradë, Kosovën do ta kaplon i ftohti ekstrem

Të dyja partitë thonë se në ditët në vijim do të ndodhë marrëveshja LVV – LDK, por ka 10 ditë pa asnjë takim

Të dyja partitë thonë se në ditët në vijim do të ndodhë marrëveshja LVV – LDK, por ka 10 ditë pa asnjë takim

Paralizohet Parisi, sindikatat nuk i dorëzohen Macronit, protestat e punëtorëve vazhdojnë

Paralizohet Parisi, sindikatat nuk i dorëzohen Macronit, protestat e punëtorëve vazhdojnë

Gjuriq ofendon UÇK-në, përmend Thaçin e Veselin

Gjuriq ofendon UÇK-në, përmend Thaçin e Veselin

Ja çka thotë Borrell për Ballkanin Perëndimor dhe marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë

Ja çka thotë Borrell për Ballkanin Perëndimor dhe marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë

Hilmi Jashari Avokati i Popullit do të takohet me qytetarët e Pejës

Hilmi Jashari Avokati i Popullit do të takohet me qytetarët e Pejës

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes

Ndërtuesi i pallatit të dëmtuar: Nuk mbaj unë përgjegjësi, por zoti! (Video)

Ndërtuesi i pallatit të dëmtuar: Nuk mbaj unë përgjegjësi, por zoti! (Video)

Rikthehen tensionet në lidhje me Ligjin për shqipen në Maqedoninë e V.

Rikthehen tensionet në lidhje me Ligjin për shqipen në Maqedoninë e V.

Haradinaj: Sa shkojnë me Gjuriqin, VV-ja më mirë të kryejë punë me Isa Mustafën

Haradinaj: Sa shkojnë me Gjuriqin, VV-ja më mirë të kryejë punë me Isa Mustafën