Ministria e Bujqësisë: Mbështetja financiare për fermerët nuk mund të njolloset me tendenca politike paraelektorale

02.08.2019 14:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministria e Bujqësisë: Mbështetja financiare për fermerët nuk mund të njolloset me tendenca politike paraelektorale

Lëvizja Vetvendosje sot ka bërë kallëzim penal ndaj tre ish-ministrave të Bujqësisë, Memli Krasniqi, Nenad Rikallo dhe Blerand Stavileci, si dhe disa zyrtarëve të tjerë, që sipas tyre kanë keqpërdorur detyrën e tyre zyrtare në dhënien e granteve milionëshe.

Kjo ministri i është kundërpërgjigjur duke thënë se mbarëvajtjen e këtij procesi nuk mund ta njollosin me tendenca politike paraelektorale, njofton Klan Kosova.

“Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, mbështetjen e sektorit të bujqësisë që nga viti 2008 e deri më tani e realizon në kuadër të dy programeve, Programit për Zhvillim Rural dhe Programit për Pagesa Direkte – Subvencione, të cilat hartohen duke u bazuar në Ligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 03/L-098, si dhe në Plotësim-Ndryshimit të Ligjit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 04/L-090 dhe në udhëzimet administrative”, thuhet në reagim.

“I gjithë procesi për mbështetjen e fermerëve në kuadër të këtyre programeve, që nga shpallja e thirrjeve dhe vlerësimi i të gjitha aplikacioneve për grante dhe subvencione bëhet bazuar në dokumentacionin, procedurat dhe kriteret e parapara me program, të cilat çdo vit publikohen në faqen e Ministrisë së Bujqësisë dhe në atë të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë (AZHB). Po ashtu, AZHB-ja e bënë edhe informimin e fermerëve përmes mesazheve dhe vendimeve me email, si dhe përmes ueb-faqes së AZHB-së për rezultatet lidhur me procesin”.

MBPZHR-ja njofton se ka rënë edhe numri i ankesave të fermerëve të adresuara në MBPZHR dhe AZHB lidhur me procesin e përfitimit të subvencioneve dhe granteve investive.

“Prandaj, këto procese dhe mbarëvajtjen e ndarjes së mbështetjes financiare për fermerët nuk mund ta njollosë asnjë tendencë politike, përkundër përpjekjeve paraelektorale që subjektet politike mund t’i kenë”.

MBPZHR-ja thotë se është e hapur në shërbim të fermerëve dhe palëve tjera me interes, duke përfshirë edhe shoqërinë civile dhe se kjo gjë është dëshmuar shumë herë.

“Krahas kësaj, të gjitha listat e përfituesve të subvencioneve dhe granteve investive çdo vit bëhen publike në ueb-faqen e ministrisë dhe AZHB-së, ku kanë qasje të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Bujqësisë: Mbështetja financiare për fermerët nuk mund të njolloset me tendenca politike paraelektorale

Ministria e Bujqësisë: Mbështetja financiare për fermerët nuk mund të njolloset me tendenca politike paraelektorale

Ngritet aktakuzë ndaj personit që shkaktoi aksident me fatalitet

Ngritet aktakuzë ndaj personit që shkaktoi aksident me fatalitet

Ndodh e pritshmja: LDK pikë e pesë në zgjedhje, Veliu kundër Mustafës

Ndodh e pritshmja: LDK pikë e pesë në zgjedhje, Veliu kundër Mustafës

Haradinaj ia atribuon të gjitha sukseset vetvetes, ende e përmend liberalizimin e vizave

Haradinaj ia atribuon të gjitha sukseset vetvetes, ende e përmend liberalizimin e vizave

Tahiri: Kthimi i qytetarëve nga Siria e bëri Kosovën referencë globale kundër terrorizmit

Tahiri: Kthimi i qytetarëve nga Siria e bëri Kosovën referencë globale kundër terrorizmit

Thaçi nisë tentimet për ta arnuar Qeverinë i kërkon PAN’it një mandatar

Thaçi nisë tentimet për ta arnuar Qeverinë i kërkon PAN’it një mandatar

Njeriu i Putinit në Beograd: Mbështesim një kompromis dhe një zgjidhje kreative mes Kosovës e Serbisë

Njeriu i Putinit në Beograd: Mbështesim një kompromis dhe një zgjidhje kreative mes Kosovës e Serbisë

Palmer: Qeveria në ardhje ta heqë taksën dhe ta vazhdojë dialogun

Palmer: Qeveria në ardhje ta heqë taksën dhe ta vazhdojë dialogun

Çfarë paralajmërimi i ka bërë Lutfi Haziri sot kryesisë së LDK’së dhe Mustafës

Çfarë paralajmërimi i ka bërë Lutfi Haziri sot kryesisë së LDK’së dhe Mustafës

Projektligji, pasaporta shqiptare edhe për qytetarët e Kosovës?

Projektligji, pasaporta shqiptare edhe për qytetarët e Kosovës?

Policia e Kosovës me plan operativ për organizimin e festivalit Sunny Hill

Policia e Kosovës me plan operativ për organizimin e festivalit Sunny Hill

Hoxhaj: Kosova gjithmonë i është mirënjohëse Britanisë së Madhe

Hoxhaj: Kosova gjithmonë i është mirënjohëse Britanisë së Madhe

Isa Mustafa është konsensusi për kryetar të LDK-së

Isa Mustafa është konsensusi për kryetar të LDK-së

Vihet gurthemeli i shtëpisë muze të Rexhep Malajt

Vihet gurthemeli i shtëpisë muze të Rexhep Malajt

Aktakuzë ndaj dy personave në Prizren për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Aktakuzë ndaj dy personave në Prizren për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Për shkak të mërgimtarëve, Komuna e Suharekës ndërpret punimet në akset kryesore rrugore

Për shkak të mërgimtarëve, Komuna e Suharekës ndërpret punimet në akset kryesore rrugore