Ministria e Brendshme, e drejtuar nga Skender Hyseni, pa asnjë ekspert të sigurisë!

08.03.2015 20:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministria e Brendshme, e drejtuar nga Skender Hyseni, pa asnjë ekspert të sigurisë!

Ministria e Punëve të Brendshme, që është ndër dikasterët më të rëndësishëm të qeverisjes në vend, po drejtohet nga njerëz që s’kanë lidhje me fushën e sigurisë.

Përpos ministrit Skënder Hyseni, i cili s’ka lidhje me fushën e sigurisë, edhe të gjithë këshilltarët e tij vijnë nga fusha tjera të jetës.

Skender Hyseni, është me background nga letërsia angleze. Ai për një kohë të gjatë ka qenë përkthyes i ish- presidentit, Ibrahim Rugova, ndërkaq, gjatë qeverisjes PDK- LDK, 2007- 2010, ai ishte ministër i Kulturës dhe i Punëve të Jashtme.

Gazeta Blic merr vesh se asnjë nga këshilltarët e tij nuk vjen nga fusha e sigurisë.

KëshilltarI i Hysenit, Agim Gashi, vjen nga fusha e gjuhës dhe e letërsisë. Ai i ka përfunduar studimet nga gjuha shqipe. Gashi ishte drejtor i shërbimeve publike në Komunën e Prishtinës, derisa Kryeqytetin e udhëhiqte Isa Mustafa. Në profilin e Gashit në Facebook, figuron që ai pos postin e këshilltarit, në të njëjtën kohë mban edhe postin e asamblistit në Kuvendin Komunal të Prishtinës. Agim Gashi është edhe kryetar i Degës së V të LDK-së në Prishtinë.

Edhe këshilltarja tjetër, Shqipe Mjekiqi nuk ka lidhje me sektorin e sigurisë. Ajo ka përfunduar studimet në shkenca politike dhe në marrëdhënie ndërkombëtare. Mjekiqi, gjatë kohës sa Fatmir Sejdiu ishte president i vendit, kishte qenë këshilltare e tij.

As Shkodran Manaj nuk vjen nga fusha e sigurisë. Ai ka përfunduar fakultetin juridik. Manaj pos postit të këshilltarit politik, në profilin e tij zyrtar në Facebook, atij i figuron edhe si udhëheqës i Divizionit për hartimin dhe harmonizimin e legjislacionit në MPB.

Këshilltarja tjetër, Filloreta Gashi vjen nga fusha e integrimeve evropiane.

Ndërkaq, i vetmi këshilltar, i cili deri diku mund t’i plotësoj për së afërmi kushtet për të qenë këshilltarë, është Ismet Zymeri, ish-drejtor i Toiforit. Në profilin e tij në Facebook, shkruan se ai ka përfunduar studimet në shkencat e kriminalistikës në Sarajevë.

Ministria e Punëve të Brendshme, është pa dyshim ndër ministrinë që përpos që ka numrin më të madh të punjonësve, është ndër ministritë më të ndjeshme./ Gazeta Blic

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Shet pronën e huaj në vlerë 203 mijë euro, arrestohet

​Shet pronën e huaj në vlerë 203 mijë euro, arrestohet

​Një muaj paraburgim ndaj tre të pandehurve për sulm ndaj policëve

​Një muaj paraburgim ndaj tre të pandehurve për sulm ndaj policëve

​Likaj e Shahini dakordohen për harmonizimin e planeve për fillimin e vitit të ri shkollor

​Likaj e Shahini dakordohen për harmonizimin e planeve për fillimin e vitit të ri shkollor

​Malisheva edhe një ditë pa raste të reja me Covid-19

​Malisheva edhe një ditë pa raste të reja me Covid-19

​Veliu në AKSP, ndjek nga afër trajnimet e kadetëve policorë

​Veliu në AKSP, ndjek nga afër trajnimet e kadetëve policorë

Specialja e nis intervistimin, Presidenti nuk deklarohet për media

Specialja e nis intervistimin, Presidenti nuk deklarohet për media

Policia e Kosovës arreston personin e dyshuar për tri vepra penale

Policia e Kosovës arreston personin e dyshuar për tri vepra penale

IKSHPK: 83 të shëruar dhe 132 raste me Covid-19

IKSHPK: 83 të shëruar dhe 132 raste me Covid-19

Kurti: Me qeverinë koti kriminelët dolën nga skutat

Kurti: Me qeverinë koti kriminelët dolën nga skutat

Rukiqi: Java tjetër është vendimtare për të shpëtuar ekonominë

Rukiqi: Java tjetër është vendimtare për të shpëtuar ekonominë

Limaj uron partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për rezultatet e arritura

Limaj uron partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për rezultatet e arritura

Veseli: Rezultati i zgjedhjeve në MV, sukses historik

Veseli: Rezultati i zgjedhjeve në MV, sukses historik

KEK: Shteti të trajtojë seriozisht situatën e krijuar në Telekomin e Kosovës

KEK: Shteti të trajtojë seriozisht situatën e krijuar në Telekomin e Kosovës

Nuk ka të dhëna për përhapjen e pandemisë Covid-19 të komuniteti RAE

Nuk ka të dhëna për përhapjen e pandemisë Covid-19 të komuniteti RAE

Mbi 100 zyrtarë të MPB’së të infektuar me koronavirus, katër nga kabineti i Veliut

Mbi 100 zyrtarë të MPB’së të infektuar me koronavirus, katër nga kabineti i Veliut

Vdes një person nga Podujeva me Covid-19

Vdes një person nga Podujeva me Covid-19