Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

13.03.2019 14:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë një zgjidhje vetëm përmes dialogut.

Kreu i diplomacisë spanjolle, Josep Borrell, ka thënë se qëndrimi i Spanjës në lidhje me Kosovën është i qartë dhe nuk ka ndryshuar, transmeton lajmi.net.

Siç shkruajnë mediet serbe, Borrell pas takimit me Ivica Daçiqin, ka thënë se vetëm përmes dialogut Kosova dhe Serbia mund të arrjnë një zgjidhje të qëndrueshme.

Në konferencën e përbashkët me homologun e tij serb, Borrell ka thënë se, Spanja është e angazhuar për paqe në Ballkan dhe beson se dialogu është mënyra më e mirë për të kapërcyer problemet që ekzistojnë në rajon.

Marrëveshja midis Greqisë dhe Maqedonisë Veriore, tha ai, është treguesi më i mirë se kjo është e mundur.

Borrell theksoi se Kosova dhe Katalonja nuk mund të krahasohen.

“Ajo që ndodhi në Kosovë nuk ka të bëjë fare me Katalonjën. Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë. Sigurisht, katalonasit duan të bëjnë krahasime të këtij lloji. Asnjë nga situatat që kemi në Evropë në lidhjen e proceseve separatiste nuk mund të krahasohen”, theksoi Borrell. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë