Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

07.03.2019 16:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, së bashku me zëvendësministrin e Administratës Publike, Sami Hajdarajn dhe kryetarin e komunës së Suharekës Bali Muharrem vizituan kompaninë e prodhimit të lëngjeve “Frutex” në Gelancë të Suharekës.

Pas vizitës së reparteve prodhuese të kësaj kompanie, ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala u shpreh: “Është kënaqësi për mua që të jem në vizitë në kompaninë ‘Frtutex’ dhe  të njoftohem më për së afërmi me këto prodhime vendore të jashtëzakonshme. Kjo kompani përveç se është shumë prezent në tregun vendor, po ashtu ka arritur që produktet e Republikës së Kosovës t’i eksportojë në shumë shtete të botës”, u shpreh ministri Shala

Ai më tej ka shtuar se unë si ministër e siguroj pronarin e kompanisë, por edhe prodhuesit tjerë vendorë se përkushtimi i jonë si qeveri është në përkrahjen e prodhuesit vendor për ta gjetur më lehtë tregun evropian dhe më gjerë”.

Ndërsa, pronari i kompanisë “Frutex”, Sahqir Palushi fillimisht e falënderoi ministrin dhe bashkëpunëtorët e tij për vizitën që i bënë kompanisë tonë dhe mbi të gjitha për përkrahjen e ministrit për prodhuesit vedorë. Po ashtu, afaristi i suksesshëm Palushi theksoi se kemi pasur mbështetje të vazhdueshme duke na mundësuar neve si kompani pjesëmarrjen nëpër panaire ndërkombëtare, të cilat na kanë sjellë neve rezultate. Kështu për herë të parë, si rezultat i pjesëmarrjes nëpër këto panaire kemi bërë marrëveshje për eksport në shtetet, si: Irak, Libi dhe Keni.

Për këtë, z. Palushi tha se e inkurajoj ministrin Shala që të vazhdojë me mbështetje për prodhuesit vendorë si mundësi për ta ndryshuar disbalancin tregtar të Kosovës”.

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dhe ministri Endrit Shala janë të  përkushtuar në mbështetje të vazhdueshme për prodhuesit vendorë./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës