Ministri Shala premton përkrahjen e prodhuesve vendor, kërkon rritjen e cilësisë

27.10.2018 15:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Shala premton përkrahjen e prodhuesve vendor, kërkon rritjen e cilësisë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala ka premtuar përkrahjen e prodhuesve vendor dhe njëkohësisht ka kërkuar nga prodhuesit kosovarë që të rrisin cilësinë e produkteve në mënyrë që të jenë të konkurrueshëm edhe në tregun ndërkombëtar.

Shala gjatë vizitës biznesin “Plus Centre” në Ferizaj, po ashtu ka bërë thirrje që të zbatohet ligji i Konsumatorit, i cili ndër të tjera parasheh edhe vendosjen e etiketave të origjinës afër çmimit të produktit, dispozit kjo e ligjit që hyn fuqi me 29 dhjetor të këtij viti.

“Unë do ta rris dinamikën dhe përkushtimin e ministrisë së tregtisë në përkrahjen dhe mbrojtjen e prodhimit vendor”

“Ju e dini që Parlamenti i Kosovës veç se ka miratuar Ligjin për Mbrojtjen e Konsumatorit. Ky ligj parasheh edhe obligative edhe vendosjen e etiketimit të vendosjes së origjinës s produktit për të cilin e përgëzoj Sylën i cili veç se ka filluar të vendos në të gjitha produktet etiketimin e origjinës”, tha ministri Shala.

Zbatimin e ligjit nga bizneset e kërkoi edhe kryetari i Klubit të Prodhuesve, Astrit Panxha. Ai tha se është e drejtë e konsumatorit që të dijë se prej nga është produkti.

“Përgëzojmë edhe ministrin që e ka shty Ligjin për Mbrojtjen e Konsumatorit. Iu bëjmë apel edhe pikave të tjera që të zbatojnë këtë ligj sepse është e drejtë e konsumatorit të dijë se nga është produkti a është nga Kosova nga vendet e rajonit apo i importuar nga vendete Bashkimit Evropian”.

Kurse Sylejman Neziri, pronar i “Plus Centre” përveç përkrahjes për prodhuesit kërkoi mbështetje edhe për bashkatdhetarët.

“Besoj se edhe qeveria tash e tutje do te ia jep një përkrahje shumë prodhuesve vendor por edhe bashkatdhetarëve që të vijnë pa hezitim të financojnë në Republikën e Kosovës dhe që rinia jonë të mos ikë nëpër ambasada, por ta forcojmë shtetin tonë siç është më mirë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ministri Shala premton përkrahjen e prodhuesve vendor, kërkon rritjen e cilësisë

Ministri Shala premton përkrahjen e prodhuesve vendor, kërkon rritjen e cilësisë

Mbi 900 biznese përfituese të Fondit për Garanci Kreditore

Mbi 900 biznese përfituese të Fondit për Garanci Kreditore

Taksisti ilegal 1’sh për Fushë Kosovë e sulmon seksualisht pasagjeren

Taksisti ilegal 1’sh për Fushë Kosovë e sulmon seksualisht pasagjeren

Haradinaj: Do të hyjmë në garë me fqinjët për një Kosovë të pastër

Haradinaj: Do të hyjmë në garë me fqinjët për një Kosovë të pastër

Konfiskohet heroinë dhe marihuanë në Prishtinë

Konfiskohet heroinë dhe marihuanë në Prishtinë

Naim Tërnava rizgjidhet lider i BIK’ut për të katërtën herë

Naim Tërnava rizgjidhet lider i BIK’ut për të katërtën herë

Pas 20 vjetësh kosovarin e dëbojnë nga Zvicra, u dyshua për martesë fiktive

Pas 20 vjetësh kosovarin e dëbojnë nga Zvicra, u dyshua për martesë fiktive

Kosova e vërshuar nga mallrat ‘Made in Serbia’

Kosova e vërshuar nga mallrat ‘Made in Serbia’

OKB i bën thirrje Rusisë të ndihmojë arritjen e paqes në Siri

OKB i bën thirrje Rusisë të ndihmojë arritjen e paqes në Siri

Hoxhaj: Mund të ketë zgjedhje në 2019, tentimi për rrëzimin e Qeverisë absurd

Hoxhaj: Mund të ketë zgjedhje në 2019, tentimi për rrëzimin e Qeverisë absurd

Pensionistët do të marrin nga 15 deri në 34 euro më shumë në muaj

Pensionistët do të marrin nga 15 deri në 34 euro më shumë në muaj

Reshitaj i reagon Haki Abazit: Kurrë s’kam punuar kundër interesave të shtetit

Reshitaj i reagon Haki Abazit: Kurrë s’kam punuar kundër interesave të shtetit

Lëshohet për qarkullim rruga Kaçanik-Hani i Elezit

Lëshohet për qarkullim rruga Kaçanik-Hani i Elezit

Selimi: Në asnjë situatë UÇK nuk ka pasur më shumë se 20 mijë luftëtarë

Selimi: Në asnjë situatë UÇK nuk ka pasur më shumë se 20 mijë luftëtarë

Molliqaj e quan ‘papagall koti’ Glauk Konjufcën

Molliqaj e quan ‘papagall koti’ Glauk Konjufcën

Lëndët e pakryera të EULEX-it pritet që deri në fund të viti të transferohen tek prokuroria vendore

Lëndët e pakryera të EULEX-it pritet që deri në fund të viti të transferohen tek prokuroria vendore