Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

06.11.2018 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka propozuar në mbledhje të Qeverisë që t’i vendosen taksa prej 10 për qind të gjitha produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.
Ministri Shala e ka arsyetuar vendimin në mbledhjen e qeverisë duke shtuar se vendosja e masës është praktik e miratuar edhe nga Organizata Botërore e Tregtisë.

“Vendosja e masave ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina
“Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka bërë analizën e duhur të produkteve të cilat e dëmtojnë në masë të madhe tregun në Republikën e Kosovës, andaj MTI propozon qeverisë së Republikës së Kosovës që të marrin masa për importin të të gjitha produkteve të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës. Unë do t’i ceku vetëm një pjesë të produkteve që ministrat ta kenë të qartë. Masa vendosen prej 10 për qind për të gjitha produktet e prodhuara dhe që kanë orgjinë nga Serbia dhe Bosnja duke përjashtuar produktet me brende ndërkombëtare. Unë po potencoj disa, qumështin produktet e qumështi, miellin, materiali ndërtimor, lëngjet, duke përjashtuar brendet ndërkombëtare, uji, makineritë, të gjitha produktet pa përjashtim që prodhohen në serbi dhe Bosnje. Kjo masë 10 për qind është praktik e miratuar edhe nga Organizata Botërore për Tregti”, ka thënë ministri Shala në mbledhje të Qeverisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Thaçi, Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës për INTERPOL dhe viza

Thaçi, Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës për INTERPOL dhe viza

Kryeprokurori Lumezi, prioritetet ndjekja e suksesshme e krimit të organizuar

Kryeprokurori Lumezi, prioritetet ndjekja e suksesshme e krimit të organizuar

Kosova i përgjigjet fushatës së Serbisë për heqjen njohjeve, i vendos taksë në mallra

Kosova i përgjigjet fushatës së Serbisë për heqjen njohjeve, i vendos taksë në mallra

Deklarata e Kruz për kufijtë, kështu i përgjigjet Haradinaj

Deklarata e Kruz për kufijtë, kështu i përgjigjet Haradinaj

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë

Thaçi takohet me Sekretarin për Çështje Ekonomike në MPJ të Greqisë

Thaçi takohet me Sekretarin për Çështje Ekonomike në MPJ të Greqisë

Lluka: Nëse dështon “Kosova e Re” do të humbim 19.7 milionë euro

Lluka: Nëse dështon “Kosova e Re” do të humbim 19.7 milionë euro

Ministri Bedri Hamza pret në takim sekretarin  e përgjithshëm të MPJ-së të Greqisë Ioannis Brachos

Ministri Bedri Hamza pret në takim sekretarin e përgjithshëm të MPJ-së të Greqisë Ioannis Brachos

Ministri Tahiri merr pjesë në “Javën e Drejtësisë dhe Zhvillimit” të Bankës Botërore

Ministri Tahiri merr pjesë në “Javën e Drejtësisë dhe Zhvillimit” të Bankës Botërore

Mustafa priti në takim komandantin e KFOR-it në Kosovë

Mustafa priti në takim komandantin e KFOR-it në Kosovë

Shala: Ata që u shesin të miturve pije alkoolike e duhan mund të dënohen deri në 10 mijë euro

Shala: Ata që u shesin të miturve pije alkoolike e duhan mund të dënohen deri në 10 mijë euro

68 persona të vdekur për një vit nga sëmundjet ngjitëse në Kosovë

68 persona të vdekur për një vit nga sëmundjet ngjitëse në Kosovë

Hahn: Serbia dhe Kosova duhet të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre

Hahn: Serbia dhe Kosova duhet të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre

Dy raste kontrabandimi në kufi

Dy raste kontrabandimi në kufi

Diplomacia e Kosovës në hall me ofensivën e politikës së jashtme serbe

Diplomacia e Kosovës në hall me ofensivën e politikës së jashtme serbe