Ministri Shala apel bizneseve të mos importojnë lodra jashtë standardeve të BE-së

22.10.2018 13:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Shala apel bizneseve të mos importojnë lodra jashtë standardeve të BE-së

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka thënë se shumë shpejt do të asgjësohen lodrat e konfiskuara që pas analizave në Holandë kanë dal të jenë jashtë standardeve.

Shala ka apeluar tek tregtarët që të importojnë lodrat që janë me standarde të Bashkimit Evropian dhe nuk janë të dëmshme për shëndetin e fëmijëve.
“Ne kemi marr masat dhe i kemi bllokuar të gjitha sasitë e lodrave që kanë rezultuar si të dëmshme. Ne jemi duke pritur leje mjedisore nga Ministria e Ambientit dhe shumë shpejt do a marr vendimin për asgjësimin e lodrave.

Njëkohësisht shfrytëzoj rastin që të kërkoj nga të gjithë importuesit që të mos sjellin lodra që janë jashtë standardeve të Bashkimit Evropian. Ideja imë nuk është dëmtimi i bizneseve, tregtarëve apo importuesit e lodrave, por kërkoj nga ta të importojnë lodra të standardeve evropiane”, ka theksuar ministri Shala.

Ministri Shala ka thënë se inspektimet ndaj lodrave, por edhe produkteve tjera do të shtohen, që sipas tij, janë pjesë e prioriteteve të MTI-së.

“Inspektimet do të vazhdojnë edhe do të jenë më të shpeshta se që kanë qenë deri më tani, dhe në inspektime do të marr pjesë edhe vet. Por kërkoj edhe një herë nga të gjithë importuesit që në Kosovë të importojnë produkte që i plotësojnë standardet e Bashkimit Evropian. Me këtë formë e ruajmë të ardhmen e fëmijëve dhe të vendit tonë”, ka thënë Shala.

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka dërguar para disa muajve për analizë 15 lodra, që 12 nga to nuk i kanë kaluar testet e përdorimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Kërkesë për paraburgim për personin që ka goditur me veturë një fëmijë 12 vjeçar në Komunën e Rahovecit

Kërkesë për paraburgim për personin që ka goditur me veturë një fëmijë 12 vjeçar në Komunën e Rahovecit

Formohet iniciativë bashkëpunimi për projekte të ndryshme mes grave në Kosovë dhe në Britani

Formohet iniciativë bashkëpunimi për projekte të ndryshme mes grave në Kosovë dhe në Britani

Rama thirrje qytetarëve: Na vini në provë

Rama thirrje qytetarëve: Na vini në provë

Tusk: politikat për zgjerimin e BE-së janë prioritet

Tusk: politikat për zgjerimin e BE-së janë prioritet

2,5 milionë euro për ndërtimin e objektit të ri të Administratës Komunale në Lipjan

2,5 milionë euro për ndërtimin e objektit të ri të Administratës Komunale në Lipjan

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Limaj: Nuk është në interes të Kosovës të zvarritet platforma e dialogut

Limaj: Nuk është në interes të Kosovës të zvarritet platforma e dialogut

Shala takoi ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Maltës, kërkon rritjen e bashkimit ekonomik

Shala takoi ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Maltës, kërkon rritjen e bashkimit ekonomik

Thaçi ia dorëzon Medaljen Presidenciale familjes së ish mësuesit Beqir Kastrati

Thaçi ia dorëzon Medaljen Presidenciale familjes së ish mësuesit Beqir Kastrati