Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit

28.03.2019 18:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me Ministrin e Mjedisit të Maqedonisë Veriore Sadullah Duraku, u pritën në Stamboll, në takim nga Zëvendësministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Çështjeve Urbane, Kryenegociatori i Turqisë për Çështjet e Ndryshimeve Klimatike, Mehmet Emin Birpınar.

Ministri Matoshi e njoftoi zëvendësministrin turk mbi të arriturat e shtetit të Kosovës në fushën e mjedisit dhe planifikimit hapësinor, dhe për vënien e mjedisit në krye të agjendës qeveritare të vendit. Gjithashtu Ministri Matoshi e falënderoi Turqinë për mbështetjen e vazhdueshme dhënë Kosovës, dhe kërkoi nga zëvendësministri, Mehmet Emin Birpınar që Turqia të vazhdojë të luajë rol mbështetës për Kosovën sidomos në fushën e Integrimeve në organizata globale mjedisore në mënyrë që shteti ynë të përfitojë nga grantet globale të investimeve. 

Zëvendësministri, Mehmet Emin Birpınar, i ofroj mbështetje Kosovës në fushën e mjedisit e në mënyrë të veqantë në temën e ngrohjes globale, ai gjithashtu në emër të Ministrit turk të mjedisit e ftoj gjatë pjesës së parë të këtij viti Ministrin Matoshi për një vizitë zyrtare në Ankara dhe për takim me Ministrin e Mjedisit dhe Urbanizmit të Republikës së Turqisë Murat Kurum. 

Në këtë takim Ministrat Matoshi e Duraku u shoqëruan edhe nga Valon Maliqi, këshilltar i lartë i Ministrit Matoshi dhe Viskont Jakupi, sekretar i parë i Ambasadës së Kosovës në Turqi./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Gecaj tallet me sulmuesit e Hotit, “Komandantët” e vezëve nga njësiti i pulave!

Gecaj tallet me sulmuesit e Hotit, “Komandantët” e vezëve nga njësiti i pulave!

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Pas fyerjeve, kërcënimeve dhe mbetjes pa punë të nënës së tij, Iviqi thotë se i intereson vetëm futbolli

Pas fyerjeve, kërcënimeve dhe mbetjes pa punë të nënës së tij, Iviqi thotë se i intereson vetëm futbolli

Kryeministri Kurti i del në mbrojtje lojtarit serb të cilit iu larguan prindërit nga puna

Kryeministri Kurti i del në mbrojtje lojtarit serb të cilit iu larguan prindërit nga puna

OVL e UÇK-së thotë se mbi dy mijë veta u larguan nga lista e veteranëve

OVL e UÇK-së thotë se mbi dy mijë veta u larguan nga lista e veteranëve

Shefi i deputetëve të AAK’së: Kushdo që ka sulmuar Hotin ka bërë shumë mirë

Shefi i deputetëve të AAK’së: Kushdo që ka sulmuar Hotin ka bërë shumë mirë

Erion Haxhnikaj nga Isniqi i Deçanit është diagnostikuar me leukeminë akute, ai ka nevojë për ndihmën tuaj

Erion Haxhnikaj nga Isniqi i Deçanit është diagnostikuar me leukeminë akute, ai ka nevojë për ndihmën tuaj

Godet me thikë nënën e tij dhe më pas i vë flakën

Godet me thikë nënën e tij dhe më pas i vë flakën

Si te shfuqizohet tarifa, te mbrohet tregu dhe te ruhet partneriteti me partneret nderkombetar?

Si te shfuqizohet tarifa, te mbrohet tregu dhe te ruhet partneriteti me partneret nderkombetar?

Partitë paralajmërojnë fushatë të tensionuar elektorale

Partitë paralajmërojnë fushatë të tensionuar elektorale

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence