Ministri Kuçi priti në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro-Turke

22.07.2020 14:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Kuçi priti në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro-Turke

Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, nëpërmjet një komunikate, ka njoftuar se Ministri i MEA-së, z. Blerim Kuçi ka pritur sot në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro -Turke, z. Abdurrahman Balkiz dhe z. Esin Muzbeg.

Ministri Kuçi u dëshiroi mirëseardhje duke i njoftuar në terma të gjerë me situatën ekonomike në vend dhe me planet e Qeverisë së Kosovës për të dalë nga kjo gjendje e ndikuar nga COVID-19.

Kryetari i OTKT-së, Abdurrahman Balkiz e uroi ministrin Kuçi për pozitën e tij në këtë qeveri dhe e njoftoi për bizneset turke që veprojnë në Kosovë. Ai ndër të tjera potencoi se Marrëveshja e Tregtisë së Lirë mes Turqisë dhe Kosovës ka dhënë efektet e saj, por ngriti për diskutim edhe disa çështje që duhet përmirësuar, që të arrihet një sukses më i madh.

“Në lidhje me këtë kërkesë, ministri Blerim Kuçi tha se janë ta gatshëm kurdo që të zgjidhin praktikisht secilin problem apo barrierë, që të sigurojnë një zhvillim të tregtisë sa më të mirë mes dy vendeve”, bëhet e ditur në komunikatën e MEA-së.    

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


13.165 pacientë të shëruar nga Covid-19, 1.641 raste aktive

13.165 pacientë të shëruar nga Covid-19, 1.641 raste aktive

UÇK është margaritar i qytetërimit evropian

UÇK është margaritar i qytetërimit evropian

Trump: Më mundin vetëm nëse ka parregullsi të mëdha

Trump: Më mundin vetëm nëse ka parregullsi të mëdha

Parashikimi i zymtë i OBSH-së për koronavirusin

Parashikimi i zymtë i OBSH-së për koronavirusin

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në

Nagavci i reagon Mustafës: Mirë që edhe deklarativisht i hoqët vijat e kuqe për PDK-në

Nagavci i reagon Mustafës: Mirë që edhe deklarativisht i hoqët vijat e kuqe për PDK-në

Operohet infermieri që u ther me thikë në QKUK, kjo është gjendja e tij

Operohet infermieri që u ther me thikë në QKUK, kjo është gjendja e tij

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

OKB thirrje për ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në Tripoli

OKB thirrje për ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në Tripoli

​Gjykata Speciale: Nasim Haradinaj akuzohet për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

​Gjykata Speciale: Nasim Haradinaj akuzohet për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

22 vjet pas, dëshmitarët rrëfejnë për masakrën në familjen Deliu

22 vjet pas, dëshmitarët rrëfejnë për masakrën në familjen Deliu

​Zemaj: Nuk duhet të ekzaltohemi e të bëjmë lirimin e tepruar të masave

​Zemaj: Nuk duhet të ekzaltohemi e të bëjmë lirimin e tepruar të masave

Sulmohet me thikë një infermier në QKUK

Sulmohet me thikë një infermier në QKUK

Polemika për mbajtjen ose jo të maskave në ambient të hapur

Polemika për mbajtjen ose jo të maskave në ambient të hapur

Dy të vdekur dhe 46 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Dy të vdekur dhe 46 raste të reja me Covid-19 në Kosovë