Ministri gjerman kundërshton kërkesën për rritje pagash prej 6 përqind

14.04.2018 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri gjerman kundërshton kërkesën për rritje pagash prej 6 përqind

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, ka thënë të shtunën se ai do të vazhdojë të kërkojë për “rezultate më të arsyeshme në raundin e ri të bisedimeve lidhur me pagat e më shumë se dy milionë punëtorëve në sektorin publik, mirëpo ai ka kundërshtuar kërkesën e sindikatës Verdi për rritje pagash prej 6 përqind.

Bisedimet pritet të vazhdojnë të dielën pasi 150,000 punëtorë të sektorit publik kanë treguar pakënaqësitë e tyre javën e kaluar.

Si pasojë e grevave, mijëra persona kanë mbetur të bllokuar në aeroporte, në spitale, qendra të kujdesjes për fëmijët dhe mirëmbajtjes së mbeturinave.

Negociatori kryesor i qeverisë për këto bisedime, Seehofer, ka theksuar rëndësinë e punëtorëve të këtij sektori dhe ka thënë se është e “kuptueshme” që ata dëshirojnë të përfitojnë nga rritja ekonomike e shtetit.

Sidoqoftë, kërkesën e sindikatës më të madhe të punëtorëve, ai e ka cilësuar të paarsyeshme.

Sindikata Verdi ka thënë se 17,000 persona kanë marrë pjesë në aksionet e së premtes, duke dërguar në 150,000 numrin e personave që kanë marrë pjesë në shprehjen e pakënaqësisë.

Lideri i sindikatës, Frank Bsirske ka thënë javën e kaluar se pret rezultate në raundin e tretë të bisedimeve që nisin të dielën në Postdam, afër Berlinit.

Ai ka thënë se punëtorët e sektorit publik duhet të përfitojnë nga rritja e të ardhurave tatimore në Gjermani.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Hamilton: Administrata e Trumpit s’po ka kohë të merret me Kosovën, e Merkeli po heq dorë

Hamilton: Administrata e Trumpit s’po ka kohë të merret me Kosovën, e Merkeli po heq dorë

Drecun vazhdon ta shohë Kosovën si “vrimë të zezë” në Europë

Drecun vazhdon ta shohë Kosovën si “vrimë të zezë” në Europë

Koçijançiq ndërron fjalët për Trepçën: Nuk ndërhyjmë në temat që i sillni në tryezë

Koçijançiq ndërron fjalët për Trepçën: Nuk ndërhyjmë në temat që i sillni në tryezë

Blerja pa tender e mallrave dhe shërbimeve cenon barazinë e sektorëve

Blerja pa tender e mallrave dhe shërbimeve cenon barazinë e sektorëve

SINKON paralajmrojnë  grevë kohëzgjatje prej një ore

SINKON paralajmrojnë grevë kohëzgjatje prej një ore

LDK: S’kemi qëndrim për protestat e Vetëvendosjes

LDK: S’kemi qëndrim për protestat e Vetëvendosjes

Katër të arrestuar në Shqipëri për disa tenderë në ministrinë e Drejtësisë

Katër të arrestuar në Shqipëri për disa tenderë në ministrinë e Drejtësisë

Kosova me model për eliminimin e plastikës

Kosova me model për eliminimin e plastikës

Raporti i OKB-së për Kosovën: Taksa rriti tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit

Raporti i OKB-së për Kosovën: Taksa rriti tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit

Surroi për rastin Trepça, Kosova të kalojë prej procesit negociator të “normalizimit” në atë të “Marrëveshjes gjithëpërfshirëse”

Surroi për rastin Trepça, Kosova të kalojë prej procesit negociator të “normalizimit” në atë të “Marrëveshjes gjithëpërfshirëse”

Muharrem Nitaj kërkon ndërprerjen e dialogut deri në sqarimin e statusit të Trepçës

Muharrem Nitaj kërkon ndërprerjen e dialogut deri në sqarimin e statusit të Trepçës

IPK arreston një zyrtar policor  të dyshuar

IPK arreston një zyrtar policor të dyshuar

Nënshkruhet kontrata për rehabilitimin e hekurudhës Fushë Kosovë – Hani i Elezit

Nënshkruhet kontrata për rehabilitimin e hekurudhës Fushë Kosovë – Hani i Elezit

Rifunksionalizohet zyra e antenës që lidh Shqipërinë dhe Kosovën

Rifunksionalizohet zyra e antenës që lidh Shqipërinë dhe Kosovën

Abrashi: Vendimi i Kushtetueses, pazar i madh politik

Abrashi: Vendimi i Kushtetueses, pazar i madh politik

Mot me shi sot në Kosovë

Mot me shi sot në Kosovë