Ministri i Financave thotë se për gjashtë muaj i ka sjellë Kosovës mbi 73 milionë euro grante

11.03.2018 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri i Financave thotë se për gjashtë muaj i ka sjellë Kosovës mbi 73 milionë euro grante

Ministri i Financave Bedri Hamza, në këtë gjashtë mujor të mandatit të tij, thotë se Kosovës i ka sjell në formë të granteve 73,886,000 euro.
“Duke dëshmuar menaxhim transparent të financave publike, rikthimin e qëndrueshëm fiskal përmes Buxhetit të vitit 2018, duke respektuar Rregullën Fiskale, deficitin buxhetor dhe duke marrë vendime në funksion të përmirësimit të ambientit të bërit biznes përmes vendimeve, të cilat janë në fuqi nga 01 janari 2018 për lirim nga tatimi doganor dhe akcizës, si dhe masave tjera të reja fiskale të planifikuara për të ardhmen, ka arritur që shtetit të Kosovës ti sjell në formë të grantëve shumën prej 73,886,000 euro”, thuhet në komunikatën nga kjo Ministri.

Tutje thuhet se kjo shumë e mjeteve e cila i është dhënë Ministrisë së Financave në emër të shtetit të Kosovës për arsye të seriozitetit të treguar profesional dhe transparent, do të ndihmojë zhvillimin e ekonomik të vendit tonë, që është edhe synim i Ministrisë së Financave, që bartës i zhvillimit ekonomik të jetë sektori privat.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Diskutohet rregullorja për ndarjen e çmimeve, kërkohet një shpërblim edhe për arritje shkencore

Diskutohet rregullorja për ndarjen e çmimeve, kërkohet një shpërblim edhe për arritje shkencore

Kryeministri Haradinaj përfaqësuesve të SBASHK-ut: Arsimi do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë

Kryeministri Haradinaj përfaqësuesve të SBASHK-ut: Arsimi do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë

Hahn kërkon ndihmë financiare për mediat në Ballkanin Perëndimor

Hahn kërkon ndihmë financiare për mediat në Ballkanin Perëndimor

Ministri Lekaj e bën Klinën edhe me një rrugë të re

Ministri Lekaj e bën Klinën edhe me një rrugë të re

Bekë Berisha e gjen veten në listën e mashtruesve, e quan lepurosh prokurorin Blakaj

Bekë Berisha e gjen veten në listën e mashtruesve, e quan lepurosh prokurorin Blakaj

Thaçi do të takohet me presidentin Trump, diskutojnë edhe për korrigjimin e kufijve

Thaçi do të takohet me presidentin Trump, diskutojnë edhe për korrigjimin e kufijve

Prokuroria arsyetohet pse futi në listën e veteranëve të rrejshëm disa zyrtarë të institucioneve që ishin pjesë e UÇK’së

Prokuroria arsyetohet pse futi në listën e veteranëve të rrejshëm disa zyrtarë të institucioneve që ishin pjesë e UÇK’së

“Thaçi po punon kundër ndikimit të Gjermanisë në Evropë”

“Thaçi po punon kundër ndikimit të Gjermanisë në Evropë”

Merr detyrën shefi i ri i Misionit të OSBE-së në Shkup

Merr detyrën shefi i ri i Misionit të OSBE-së në Shkup

Ky është komenti i Ramush Haradinajt pas publikimit të listave me veteranë të rrejshëm

Ky është komenti i Ramush Haradinajt pas publikimit të listave me veteranë të rrejshëm

Në kufi kapen 20 kilogramë drogë

Në kufi kapen 20 kilogramë drogë

Shtabi i UÇK-së në Baballoq: Prokurori Elez Blakaj i ka vu në mëdyshje luftëtarët

Shtabi i UÇK-së në Baballoq: Prokurori Elez Blakaj i ka vu në mëdyshje luftëtarët

Ortopedi flet për plagosjen e familjarit të Behgjet Pacollit

Ortopedi flet për plagosjen e familjarit të Behgjet Pacollit

Kryeministri Haradinaj: Vota pro kosovarëve është votë pro qytetarëve europian

Kryeministri Haradinaj: Vota pro kosovarëve është votë pro qytetarëve europian

Nga qershori i vitit të ardhshëm, pacientët nuk do blejnë barna

Nga qershori i vitit të ardhshëm, pacientët nuk do blejnë barna

Jeremiq: Serbia do të kufizohet me Shqipërinë e madhe

Jeremiq: Serbia do të kufizohet me Shqipërinë e madhe