Ministri Demiri thotë se zyrtarët e AAK-së e familjarët e tyre janë punësuar me meritë

21.03.2019 12:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri Demiri thotë se zyrtarët e AAK-së e familjarët e tyre janë punësuar me meritë

Ministri i Zhvillimit Rajonal, Rasim Demiri ka thënë se të gjitha punësimet në ministrinë që e udhëheqë ai janë të ligjshme.

Pas raportimit të ‘Kohës Ditore’ se vajza e dajës së kryeministrit, Ramush Haradinaj, Ekzotina Brahimaj, ish-kandidatja për kryetare të Drenasit nga AAK-ja, Arta Ahmeti Xhylani, Xhevat Sefaj, një tjetër zyrtar i AAK-së, Erlina Llabjani e afërt me këtë parti, Erza Haraçia, bashkëshortja e Drin Haraçija, i cili ka qenë drejtor i Agjencisë për Punësime, janë punësuar në këtë ministri, Demiri ka mohuar ndikimet në këtë proces.

Në institucione publike “rehatohen” edhe vajzat e dajave të kryeministrit dhe kandidatja e AAK-së për kryetare të Drenasit

Përmes një mesazhi të gjatë për gazetën ai ka pranuar punësimet e raportuara por ka thënë se janë në linjë me ligjin.

“Marrë parasysh nevojat për kompletimin e stafit dhe planifikimet vjetore të Personelit, ne kemi shpallur disa pozita të lira për rekrutim në vitin 2018. Në të gjitha rastet e realizuara deri më tani, MZHR ka vepruar konform kushteve dhe kritereve të parapara me legjislacionin në fuqi”, ka thënë ai.

Sipas tij është respektuar parimi i transparencës, të drejtat e barabarta për punësim, si dhe komisioni përzgjedhës ka qenë absolutisht i pavarur në realizimin e detyrave të tij.

“MZHR, në asnjë rast, duke përfshirë edhe punësimin e personave të cilëve iu adresoheni ju, nuk ka pranuar dhe nuk do të pranoj ndikime nga kushdo qoftë për punësim të personave mbi baza politike”, thuhet në përgjigjen e tij.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash