Ministri Çollaku u takua me Komisionerin Hahn

25.03.2015 18:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, takoi sot z. Johannes Hahn, Komisionerin për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim.

Fillimisht, bashkëbiseduesit shkëmbyen pikëpamjet e tyre rreth vazhdimësisë së samitit Ministror të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së nikoqir i të cilit ishte sot Kosova. Ministri Çollaku dhe Komisioneri Hahn vlerësuan lartë gatishmërinë e vendeve të rajonit në njërën anë dhe BE-së në anën tjetër, për të bashkëpunuar në projekte zhvillimore dhe investime në infrastrukturë që kanë karakter rajonal.

Në takim u trajtaun edhe një sërë temash të ndërlidhura me reformat që janë në interes të drejtpërdrejtë të Kosovës dhe të të gjithë qytetarëve, përfshirë vazhdimësinë e reformave në fushën e drejtësisë, zbatimit të ligjit, si dhe për sektorin e transportit, energjisë etj.

Ministri Çollaku dhe Komisioneri Hahn nënvizuan rëndësinë e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimi (MSA) ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian dhe diskutuan hapat e ardhshëm lidhur me këtë proces, gjegjësisht nënshkrimin dhe hyrjen në fuçi të MSA-së. Gjatë takimit, Ministri Çollaku njoftoi Komisionerin Hahn për pregaditjet të cilat po bëhen për fillimin e hartimit të Programit Kombëtar për zbatimin e MSA-së.

Gjithashtu, Ministri Çollaku e njoftoi Komisionerin Hahn për zhvillimet e fundit në kuadër të zbatimit të rekomandimeve të udhërrefyesit për liberalizimin e vizave, duke u shprehur optimist se brenda këtij viti do të plotësohen të gjitha kriteret e kërkuara sipas udhërrëfyesit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Rama: Italia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë

Rama: Italia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë

Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Kurti për postin e Presidentit: S`ka pengesë që na ndal në arritjen e koalicionit me LDK-në

Kurti për postin e Presidentit: S`ka pengesë që na ndal në arritjen e koalicionit me LDK-në

Murtezaj: Nga detyrimet e trashëguara Administrata Tatimore mbledh mbi 100 milionë euro

Murtezaj: Nga detyrimet e trashëguara Administrata Tatimore mbledh mbi 100 milionë euro

GLPS dhe ÇOHU: Vetingut në sistemin e drejtësisë mund ta kthejë besimin e qytetarëve

GLPS dhe ÇOHU: Vetingut në sistemin e drejtësisë mund ta kthejë besimin e qytetarëve

Haxhiu e qartë për LDK’në: Nëse insistoni në presidentin, vendi shkon në zgjedhje

Haxhiu e qartë për LDK’në: Nëse insistoni në presidentin, vendi shkon në zgjedhje

Foto e rrallë e Handkes në Prishtinë: Ky ishte mesazhi skandaloz që e përçoi

Foto e rrallë e Handkes në Prishtinë: Ky ishte mesazhi skandaloz që e përçoi

Haradinaj: Personat e fundit të strehuar në Parkun inovativ gjerman në Prizren u kthyen në Shqipëri

Haradinaj: Personat e fundit të strehuar në Parkun inovativ gjerman në Prizren u kthyen në Shqipëri

Vuçiq: Jemi të gatshëm të bisedojmë për kompromis

Vuçiq: Jemi të gatshëm të bisedojmë për kompromis

Veseli mbërrin në Kosovë: Lavdi e përjetshme për UÇK-në dhe popullin saj

Veseli mbërrin në Kosovë: Lavdi e përjetshme për UÇK-në dhe popullin saj