Ministrat Shala dhe Ahmetaj nënshkruajnë marrëveshje në fushën e Pronësisë Industriale

26.11.2018 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrat Shala dhe Ahmetaj nënshkruajnë marrëveshje në fushën e  Pronësisë Industriale

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka nënshkruar sot marrëveshje me ministrin e Financave të Ekonomisë dhe Punës të Republikës së Shqipërisë, Arben Ahmetaj në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive që u mbajt sot në qytetin e Pejës.

Ministri Shala ka thënë se Kosova dhe Shqipëria kanë nevojë për rritje të shkëmbimeve tregtare, duke krijuar lehtësira dhe duke larguar barrierat tarifore dhe jo tarifore.

“Sot më shumë se kurrë vendet tona kanë nevojë për rritjen e shkëmbimeve tregtare, duke krijuar të gjitha lehtësimet e mundshme, dhe heqjen e çdo barriere, si tarifore dhe jo tarifore që ekziston mes dy vendeve tona. Andaj sot në kuadër të plotësimit të objektivave për rritjen dhe thellimin e bashkëpunimit ndër institucional mes dy vendeve tona, së bashku me ministrin e Financave të Ekonomisë dhe Punës të Republikës së Shqipërisë, Arben Ahmetaj nënshkruam një marrëveshje për bashkëpunim në sferën e Pronës Industriale për zbatimin e së cilës pastaj do të angazhohen dy institucionet tona, të cilat mbulojnë Pronën Industriale, e që janë Agjencia e Pronës Industriale e Republikës së Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshme Markave dhe Patentave e Republikës së Shqipërisë”, ka thënë ministri Shala.

Shala ka thënë se kjo marrëveshje mbulon sfera të rëndësishme për zhvillimin ekonomik dhe garantimin e Investimeve të ndërmarrjeve duke mbrojtur dhe regjistruar pronën e tyre intelektuale apo industriale pasqyruar kjo në: Inovacione, shpikje, marka tregtare etj.
“Objekte të pronës industriale si krijimtari të mendjes njerëzore kanë një rendësi të veçantë ekonomike për biznesin dhe vlerësohet se 70-80 për qind e aseteve të një kompanie në vendet me ekonomi të bazuar në dije, përbehet nga pasuria jo-fizike ose kapital intelektual.

Andaj kjo marrëveshje dhe marrëveshjet tjera sot hapin një dritare të bashkëpunimit institucional dhe rritjes së shkëmbimeve tregtare në mes dy vendeve tona”, ka theksuar Shala.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ministri Shala merr kërcënime nga serbët: Do të therim si lepurin

Ministri Shala merr kërcënime nga serbët: Do të therim si lepurin

Deda: Mirë që Rama s’vendos për Kosovën se kush e di ku do t’i kishim kufijtë

Deda: Mirë që Rama s’vendos për Kosovën se kush e di ku do t’i kishim kufijtë

Ministrat Shala dhe Ahmetaj nënshkruajnë marrëveshje në fushën e  Pronësisë Industriale

Ministrat Shala dhe Ahmetaj nënshkruajnë marrëveshje në fushën e Pronësisë Industriale

Prokuroria e Serbisë thotë se nuk ka informacione për të arrestuarit në rastin Ivanoviq

Prokuroria e Serbisë thotë se nuk ka informacione për të arrestuarit në rastin Ivanoviq

Veseli flet për takimin e dy qeverive, beson që marrëveshjet e nënshkruara të gjejnë zbatim të menjëhersh

Veseli flet për takimin e dy qeverive, beson që marrëveshjet e nënshkruara të gjejnë zbatim të menjëhersh

Rama: Thaçi tradhtar? Kush e thotë këtë, është gomar

Rama: Thaçi tradhtar? Kush e thotë këtë, është gomar

Haradinaj e Rama zotohen për heqjen e taksave, roamingut dhe unifikimin e doganave

Haradinaj e Rama zotohen për heqjen e taksave, roamingut dhe unifikimin e doganave

“Shqipëria e madhe nuk mund të krijohet pa dhunë”

“Shqipëria e madhe nuk mund të krijohet pa dhunë”

Cuocci: Kosova nuk ka sovranitet të plotë në veri

Cuocci: Kosova nuk ka sovranitet të plotë në veri

Richardson: Korrupsioni, kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione

Richardson: Korrupsioni, kërcënim i madh për besimin e qytetarëve në institucione

Kërkohej për masakrën në ish-Bllok, dorëzohet në polici

Kërkohej për masakrën në ish-Bllok, dorëzohet në polici

Buka shtrenjtohet edhe në Suharekë dhe fshatra

Buka shtrenjtohet edhe në Suharekë dhe fshatra

Endrit Shala zbulon qëndrimin e Edi Ramës karshi taksës ndaj Serbisë

Endrit Shala zbulon qëndrimin e Edi Ramës karshi taksës ndaj Serbisë

Kërkohet transparencë e plotë në përzgjedhjen e Drejtorit të Përgjithshëm të RTK-së

Kërkohet transparencë e plotë në përzgjedhjen e Drejtorit të Përgjithshëm të RTK-së

Radojçiq thotë se Policia shkoi në veri për ta vrarë, e jo për ta arrestuar

Radojçiq thotë se Policia shkoi në veri për ta vrarë, e jo për ta arrestuar

Romingu dhe dogana dominojnë takimin tradicional Kosovë – Shqipëri

Romingu dhe dogana dominojnë takimin tradicional Kosovë – Shqipëri