Ministrat e vendeve të BE-së kritikojnë Kosovën dhe Serbinë për mungesën e dialogut

17.04.2018 09:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrat e vendeve të BE-së kritikojnë Kosovën dhe Serbinë për mungesën e dialogut

Në një takim të mbajtur në Luksemburg, ministrat e jashtëm të disa vendeve të BE-së diskutuan për temat politike dhe të sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

Në këto diskutime u kritikua Kosova dhe Serbia për mungesën e dialogut.

Kështu të paktën tha ministrja e jashtme kroate, Marija Pejçinoviq-Buriq.

“Ajo që është shqetësuese janë raportet dhe mungesa e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha kryediplomatja kroate, transmeton lajmi.net

Veç saj, ajo tregoi se në takim u diskutua edhe për bisedimet mes Shkupit dhe Athinës për emrin, dhe u bë thirrje për luftimin e korrupsionit në Shqipëri.

Shefja e diplomacisë në Kroaci tha se pret shumë nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në SOfje.

Pejçinoviq-Buriq tha se për Bashkimin Evropian, vendet e Ballkanit kanë perspektivë evropiane.

Sipas saj, nuk mund të flitet njejtë për të gjitha vendet e Ballkanit. Për këtë ajo ka përmendur rastin e Kosovës.

“Pesë vende të BE-së nuk e kanë njohur Kosovën, kjo tregon qartë se nuk mund të flitet njëjtë për të gjitha vendet e BE-së”, përfundoi ministrja e Jashtme në Kroaci. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas Rrugës së Kombit, ajo Tiranë-Elbasan do bëhet me pagesë

Pas Rrugës së Kombit, ajo Tiranë-Elbasan do bëhet me pagesë

Norvegjia vazhdon mbështetjen e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Kosovë

Norvegjia vazhdon mbështetjen e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Kosovë

Vetëvendosje ngrit kallëzim penal ndaj Agim Veliut

Vetëvendosje ngrit kallëzim penal ndaj Agim Veliut

Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnisti për krimin dhe përfitimin e paligjshëm

Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnisti për krimin dhe përfitimin e paligjshëm

Qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Stitching SPARK nga Holanda

Qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Stitching SPARK nga Holanda

Një muaj paraburgim ndaj dy të pandehurve për tentim vrasje në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj dy të pandehurve për tentim vrasje në Gjilan

Kosovarëve që kanë punuar në Slloveni do t’iu mundësohet marrja e pensioneve

Kosovarëve që kanë punuar në Slloveni do t’iu mundësohet marrja e pensioneve

Rasti i Kumanovës arrin në Gjykatën e Apelit

Rasti i Kumanovës arrin në Gjykatën e Apelit

Gjakovë, një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për dhunim seksual

Gjakovë, një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për dhunim seksual

Haradinaj: Korrigjimi i kufijve na kthen në të kaluarën, duhet marrëveshje paqësore

Haradinaj: Korrigjimi i kufijve na kthen në të kaluarën, duhet marrëveshje paqësore

Hahn-Zaev: Referendumi, mundësi që nuk përsëritet

Hahn-Zaev: Referendumi, mundësi që nuk përsëritet

Komisioni i MSA-së pajton pozitën e opozitën

Komisioni i MSA-së pajton pozitën e opozitën

Hahn për korrigjimin e kufijve: Duhet t’i lejojmë palët të bisedojnë

Hahn për korrigjimin e kufijve: Duhet t’i lejojmë palët të bisedojnë

Albulena Haxhiu lobon për protestë, fton të gjithë qytetarët të marrin pjesë

Albulena Haxhiu lobon për protestë, fton të gjithë qytetarët të marrin pjesë

Thaçi dhe Ministrja e Mbrojtjes së Italisë flasin për FSK-në

Thaçi dhe Ministrja e Mbrojtjes së Italisë flasin për FSK-në

Gjykata vërteton dënimin për Albin Kurtin, Haxhiun, Topallin dhe Kadaj-Bujupin

Gjykata vërteton dënimin për Albin Kurtin, Haxhiun, Topallin dhe Kadaj-Bujupin