Milioneri kanadez i modës u arrestua për përdhunimin e vajzave

15.12.2020 20:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Milioneri kanadez i modës u arrestua për përdhunimin e vajzave

Milioneri kanadez nga industria e modës, Peter Nygard (79), u arrestua sot në qytetin Winnipeg në Kanada në bazë të Aktit të Ekstradimit, pasi u akuzua për përdhunimin e disa grave dhe vajzave në Shtetet e Bashkuara, dhe ai do të paraqitet në gjykatë sot.

Në fillim të këtij viti, autoritetet federale amerikane bastisën selinë e kompanisë së tij në Manhattan pasi 10 gra paraqitën një proces gjyqësor duke pretenduar se Nygard i joshte ato në pronën e tij në Bahama me para, duke premtuar t’i ndihmonte të ndërtonin një karrierë modelimi dhe më pas “duke i sulmuar, dhunuar dhe sodomizuar”, raporton Reuters.

Disa prej tyre thanë në proces gjyqësor se ishin 14 ose 15 vjeç kur Nygard u dha atyre alkool ose drogë dhe më pas i përdhunoi.

Pesëdhjetë e shtatë gra, përfshirë 18 shtetas kanadezë, janë bashkuar me procesin gjyqësor, i cili akuzon Nygard për joshjen e tyre për dekada duke përdorur dhunë, frikësim dhe ryshfet. Nygard mohoi të gjitha akuzat dhe pretendimet se kjo komplot ishte shkaktuar nga një konflikt me një fqinj miliarder në Bahama.

Një zëdhënës i kompanisë së tij njoftoi në fillim të këtij viti se milioneri do të largohej nga pozita e presidentit të kompanive të Nygard dhe se ai do të heqë pjesën e tij të pronësisë.

Nygard International filloi biznesin e tij në Winnipeg si prodhues i veshjeve sportive. Në faqen e internetit të kompanisë thuhet se sektori i tyre me pakicë ka më shumë se 170 dyqane në Amerikën e Veriut.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Milioneri kanadez i modës u arrestua për përdhunimin e vajzave

Milioneri kanadez i modës u arrestua për përdhunimin e vajzave

Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

Rreziku nga insuficienca e zemrës: Si të njohim simptomat e hershme?

Kujdes: Mos i pastroni këto dhjetë gjëra me peceta dezinfektuese

Kujdes: Mos i pastroni këto dhjetë gjëra me peceta dezinfektuese

Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme