Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie në Chrome

08.03.2019 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie në Chrome

Përdoruesit e Windows 7 janë në rrezik të vërtetë nga një problem serioz sigurie i cili lejon hakerët të marrin nën kontroll kompjuterë paralajmëroi Google.

Kriminelët kibernetikë po përdorin aktivisht dobësinë e sigurisë duke e kombinuar me një dobësi tjetër në shfletuesin Chrome.

Google ka dërguar një përditësim në shfletuesin Chrome për të mbyllur problemin por Microsoft ka thënë se po punon për të zgjidhur problemin e Windows 7.

Problemi gjendet tek elementët kyç të sistemit operativ që duhet të ndalojnë ndërveprimin e të dhënave të brendshme me aplikacione të jashtme.

Google tha se ka prova se kriminelët kibernetike janë duke përdorur Chrome për të aksesuar të dhënat në kompjuterët e përdoruesve.

“Përditësoni Chrome në këtë moment,” shkruante në Twitter inxhinieri i Google Justin Schuh.

Natyra serioze e këtij problemi sigurie do të thoshte se shfletusi duhej mbyllur e hapur nga e para për tu adresuar.

Një mënyrë për të shmangur të rënit viktimi i këtij zbulimi është duke kaluar në Windows 10.

Microsoft nuk ka dhënë një datë se kur përditësimi për Windows 7 do të ofrohet por premtoi ta sjellë sa më shpejtë të jetë e mundur. Sot miliona kompjuterë funksionojnë me Windows 7 edhe pse është 10 vjeçar.

“Deri më sot kemi vënë re përdorimin e problemi vetëm në sistemet 32-bit të Windows,” shkruante Clement Lecigne i analizës së maluerëve pranë Google. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës