Mikrobiologu Raka rreth seancës: Çdo grumbullim njerëzish paraqet kërcënim për përhapjen e virusit (VIDEO)

24.03.2020 23:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mikrobiologu Raka rreth seancës: Çdo grumbullim njerëzish paraqet kërcënim për përhapjen e virusit (VIDEO)

Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se në planin e gatishmërisë dhe reagimin e Ministrisë së Shëndetësisë rreth Koronavirusit ka qenë përgjegjës për parandalimin dhe kontrollin e infeksionit.

Duke qenë kështu ai ka thënë se çdo grumbullim njerëzisht paraqet kërcënim për përhapjen e COVD-19.

“Grumbullimi i njerëzve qoftë edhe në seancë kuvendi, duke prit për pension a dasmë është kërcënim për përhapjen e virusit. Nuk merrem me politikë, unë jam kundër rrezikimit të jetës të cilitdo qytetar të Kosovës”.

“Të dhënat shkencore – merrem me shkencë, jo me pallavra – flasin për rritje enorme të shpejtësisë të potencialit infektiv. Në disa shtete shkon nga 17 deri në 33 përqind kjo d.m.th që gjatë qëndrimit në masë dikush që nuk ka fare shenja të sëmundjes mund ta shpërndajë virusin tek të tjerët”.

“Unë jam doktor dhe më intereson vetëm jeta e njerëzve, nuk më intereson fare a bie Qeveria ose jo”, njofton Klan Kosova.

.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pal Lekaj kërkon falje, ishte një gabim i padashur gjuhësor

Pal Lekaj kërkon falje, ishte një gabim i padashur gjuhësor

Vazhdon dezinsektimi i zonave të dyshuara për rriqra në Malishevë

Vazhdon dezinsektimi i zonave të dyshuara për rriqra në Malishevë

Autostrada “Arbër Xhaferi” mbyllet te dielën

Autostrada “Arbër Xhaferi” mbyllet te dielën

Unazë diamanti 11 mijë euro dhe 700 mijë euro kur Lulzim Basha hyri në politikë

Unazë diamanti 11 mijë euro dhe 700 mijë euro kur Lulzim Basha hyri në politikë

Ish-burgu i Prishtinës hapet për vizitorë

Ish-burgu i Prishtinës hapet për vizitorë

Ambasadori gjemran: Jemi  për një shtet demokratik, të pakorruptuar.

Ambasadori gjemran: Jemi për një shtet demokratik, të pakorruptuar.

Pesë persona janë arrestuar pas një rrahjeje, në Skenderaj

Pesë persona janë arrestuar pas një rrahjeje, në Skenderaj

Ministria e Shëndetësisë pranon 40 ventilatorë nga BE-ja

Ministria e Shëndetësisë pranon 40 ventilatorë nga BE-ja

Hoti: Të jemi falënderues për mbështetjen ndërkombëtare për lirinë që e gëzojmë sot

Hoti: Të jemi falënderues për mbështetjen ndërkombëtare për lirinë që e gëzojmë sot

Pal Lekaj ia huq keq, e përzin feminizmin me fjalën fëmijërore

Pal Lekaj ia huq keq, e përzin feminizmin me fjalën fëmijërore

Sot mbahet tubimi i LVV-së, Nagavci: Shumë shpejt edhe protestat do të jenë të pashmangshme

Sot mbahet tubimi i LVV-së, Nagavci: Shumë shpejt edhe protestat do të jenë të pashmangshme

​21 vjet nga çlirimi i Kosovës

​21 vjet nga çlirimi i Kosovës

Osmani: Qeveria nuk mund t’i tregojë Kuvendit se çfarë duhet të bëjë në dialog

Osmani: Qeveria nuk mund t’i tregojë Kuvendit se çfarë duhet të bëjë në dialog

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Hoti: S’do të ketë përplasje mes meje e Thaçit për dialogun

Hoti: S’do të ketë përplasje mes meje e Thaçit për dialogun

Suedia, rekord rastesh me koronavirus

Suedia, rekord rastesh me koronavirus