Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

19.12.2020 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka fajësuar Rusinë për atë që po konsiderohet si spiunazhi më i rëndë kibernetik ndaj qeverisë së Shteteve të Bashkuara.

“Mund ta themi hapur se prapa këtij aktiviteti fshihet Rusia”, deklaroi Pompeo. Ai nuk dha detaje për akuzat që i atribuoi Moskës, e cila nga ana e saj ka mohuar çdo përgjegjësi lidhur me sulmin.

Agresioni kibernetik, që vuri në shënjestër programe elektronike të prodhuara nga firma amerikane “Solar Winds”, zgjaste prej disa muajsh por u zbulua vetëm këtë javë, raporton euronews.al.

Gjithashtu, mes agjencive amerikane që u sulmuan ishte edhe ajo për menaxhimin e armëve bërthamore.

Organizata në fjalë, që është nën kontrollin e Departamentit amerikan të Energjisë, deklaroi megjithatë se siguria e arsenalit bërthamor nuk ishte prekur.

Organizata të tjera në të gjithë botën, përfshirë ato në Mbretërinë e Bashkuar, u vunë në shënjestër nga hakerat, të cilët përdorën të njëjtin softuer për të kryer sulmin.

Ekspertë të fushës deklaruan se do të duhen vite për të zbërthyer atë që është një nga sulmet më të mëdha kibernetike të të gjitha kohërave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

8 viktima dhe 498 raste të reja

8 viktima dhe 498 raste të reja

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

<h1>Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Olluri: Pas pak, bashkë me avokatin, jemi të obliguar të paraqitemi në Polici

Olluri: Pas pak, bashkë me avokatin, jemi të obliguar të paraqitemi në Polici

Policia zbarkon në Gazetën Insajderi, merret në pyetje Parim Olluri

Policia zbarkon në Gazetën Insajderi, merret në pyetje Parim Olluri