Migjen Kelmendi: Kur kërsiti lufta në Kosovë, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli nuk ikën (VIDEO)

07.09.2019 23:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Migjen Kelmendi: Kur kërsiti lufta në Kosovë, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli nuk ikën (VIDEO)

Ikona kosovare e muzikës rock, Migjen Kelmendi, që së fundmi u bë pjesë e PDK-së ka treguar lidhjen e tij me UÇK-në.

“Në vitet e 90’ta lëvizja paqësore që e udhëhoqi Ibrahim Rugova pati sukses shumë të madh pasi e ktheu vëmendjen e bashkësisë ndërkombëtare te populli shqiptar në Kosovë. Na prezantoi si popull i civilizuar që me mjete të civilizuar kërkon të arrijë qëllimet e veta politike”.

“Për fat të keq ajo u zgjat dhe u vonua. Në një aspekt u fitua shumë dhe në një aspekt tjetër mbetem duke pritur. Në ndërkohë, administrata e dhunshme e Millosheviqit arriti ta përthithë lëvizjen paqësorë dhe ta shndërrojë në argument të vetin dhe ta përdorë kundër nesh”.

Kelmendi në Zona Zgjedhore të Klan Kosovës ka treguar për eksperiencën e tij si gazetar në kohën e luftës në Kosovë.

“Unë isha i emëruar nga qeveria në ekzil që të jem kryeredaktori dhe shefi i ekipit të gazetarëve të televizionit të Prishtinës që vepronin në Prishtinë, por edhe e shfaqnim programin në dy orët e famshme të TVSH-së”.

“I gjetur në asi konteksti, kur u shfaq UÇK-ja ai ishte lajm”.

Kelmendi, që njihet për gjuhën e tij të drejtpërdrejtë, ka thënë se “kur kërsasin topat disa rrinë dhe disa ikin”.

“Kur kërsitën topat në Kosovë dhe kur u shfaq rreziku, Kadri Veseli dhe Hashim Thaçi nejtën dhe nuk ikën”.

“Kurse gati krejt gazetarët ikën – u tutën prej sfidës, ikën prej lajmit dhe detyrës me dhanë lajmin. Në një mënyrë, mbeta gati vetëm”.

“Unë e organizova një ekip sepse ishte gazetari Nuhi Bytyqi që më thoshte se ‘e kam një lidhje me ushtrinë andej’”.

Ai ka rrëfyer edhe për momentet kur i ka pranuar materialet e para pas kontaktit me UÇK-në.

“Nuhiu kërkonte kamerë dhe unë e angazhova kameramanin Abaz Zeka që u bë e mundur ta dërgojë në hapësirën e lirë ku u bë kontakti i parë me UÇK-në. Kur më kanë ardhë pamjet e para të ushtrisë ishte lajm, ishte diçka që të bënte të frikësoheshe”.

“U dëgjonin zëra që nuk ishin tonët dhe se duhet të ishin dorë e zgjatur e Serbisë dhe çka bëra unë? Atë material e montova dhe fillova ta shfaqë – njerëzit u shqetësuan dhe u frikësuan”.

“Ku është roli dhe rëndësia? Pse Kadri Veseli, Hashim Thaçi dhe të tjerët?”

“Sepse në ato momente kur Millosheviqi e kishte instaluar paqen e vet dhe e kishte ndërtuar atë shtet të frikës ku të gjithë ishin paluar, kjo vijë që u hap me UÇK-në ishte vija që e shembi shtetin e frikës, e shkërdheu paqen millosheviqiane dhe e krijoi kontekstin e konfliktit sepse në kontekstin e konfliktit dhe jo të paqes u bë e mundur intervenimi i Bashkësisë Ndërkombëtare”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh