Migjen Kelmendi: Gjithmonë jam angazhuar politikisht, tash e kam ndryshuar vetëm formën e veprimit

07.09.2019 22:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Migjen Kelmendi: Gjithmonë jam angazhuar politikisht, tash e kam ndryshuar vetëm formën e veprimit

Anëtari i ri i Partisë Demokratike të Kosovës, Migjen Kelmendi, ka folur rreth vendimit të tij për t’i hyrë politikës, gjë për të cilën tha se në këtë fushë ishte edhe dekada më parë porse si një observues në një tjetër dimension.

”Nuk jam duke bërë diçka të madhe të panjohur siç kam qenë duke bërë deri më sot. Ka ndryshuar vetëm sfera ku do të veproj, apo si të themi mediumi ku do të veproj”.

”Ishte një hap që më fuste në një hapësirë jo që nuk e njoh sepse isha observues i kësaj politike që nga vitet ’80-ta. Por gjithmonë kam qenë i lidhur me këtë hapësirë në cilësinë e gazetarit, dëshmitarit dhe analistit”.

”Këngët e mia i kam kënduar, librat e mia i kam botuar në këtë shekull, kam lansuar mediat e mia që janë ende gjallë, por po i bëjë edhe disa ditë 60 kokrra vjet, në parim kjo përvojë e imja që mu krijua përmes këtyre dekadave, duhet të bëjë një shërbim publik të hyjë konkretisht në sferën e shërbimit publik duke u anëtarësuar për të qenë pjesë e institucioneve dhe partishmërisë”.

”Për mua është pak sfidë sepse është një situatë e re që besoj se do ta kalojmë bashkë me PDK-në dhe miqtë e mi”.

Publicisti i njohur Migjen Kelmendi në Zonën Zgjedhori tha se gjithnjë ishin të politizuar por atë kohë si ”Gjurmët” përmes këngës, njofton Klan Kosova.

”Hero është mos me ju friku sfidave që jeta të sjell, hero është të dish ta lexosh momentumin politik, interesin publik, interesin politik e me ditë t’i dallosh këto. Hero është të marrësh përgjegjësi si qytetar, prind, etj. Sfera publike jemi ne”.

”Këtë sferë e kam përcjellë si analist dhe gazetar, sot jam brenda dhe asgjë s’ka ndryshuar. Nëse pyes se si me qenë hero?, është përgjegjësia me qenë qytetar dhe me marrë angazhim për të vepruar”.

”Gjithë kohën kemi qenë të politizuar, edhe me ”Gjurmët” asaj kohe kemi qenë të politizuar sepse ndryshe ne kishim marrë qëndrim përmes asaj kënge. Politika jemi ne, është interesi ynë, interesi publik”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh