Miftaraj: Sistemi i drejtësisë me mosveprim po i promovon fajdetë

02.06.2019 08:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Miftaraj: Sistemi i drejtësisë me mosveprim po i promovon fajdetë

Afera e fajdeve, sipas drejtorit ekzekutiv të Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftaraj, ka shpërfaqur lidhjet e grupeve kriminale me politikën, Prokurorinë dhe Policinë. Në intervistën e javës Miftaraj ka deklaruar se kjo aferë ka shpërfaqur zyrtarë të korruptuar brenda Policisë, Prokurorisë dhe Gjykatës, të cilët kanë bërë çmos që individët e këtij grupi të amnistohen dhe praktikisht deri më tash janë amnistuar, sepse kanë qenë të paprekshëm.

Sipas tij, lidhjet e këtij grupi të dyshuar kriminal me politikën janë të pashmangshme. Ai ka deklaruar se të gjitha matrapazllëqet kryhen në emër të politikës dhe të njëjtit shihen në dreka, darka e ahengje me ta. Sipas Miftarajt, amnistimi i këtij grupi për një kohë kaq të gjatë dëshmon që blerja e sistemit të drejtësisë ndodh shkallë-shkallë.

Këto grupe, sipas tij, arrijnë që më së shumti të blejnë amnistinë në Polici dhe Prokurori, por kur nuk arrijnë aty gjykatën e kanë instancën e fundit për ta blerë, qoftë duke i liruar, qoftë duke marrë dënime të buta që nuk e arrijnë qëllimin e vet.

KD: Që nga java e kaluar mediat e Grupit KOHA kanë publikuar një seri shkrimesh dhe videoincizimesh që kanë nxjerrë në pah një rrjet fajdexhinjsh, të cilët gjatë aktivitetit kriminal kanë përmendur lidhje me zyrtarë të lartë shtetërorë. Si e komentoni ju aferën me fajde që nxiti shumë reagime në opinion?

Miftaraj: Në radhë të parë duhet parë si shumë pozitive që më në fund një fenomen apo një veprimtari e tillë kriminale mirë e ndërtuar pothuajse në të gjithë territorin e Kosovës ka filluar të hetohet dhe të ndiqet nga prokuroria dhe po ashtu ka marrë vëmendjen mediale dhe të publikut. Fjala është për një fenomen ku në shumicën e rasteve viktima janë qytetarët e Kosovës, të cilët humbin me dhjetëra, qindra e mijëra euro si rezultat i grupeve kriminale mirë të organizuara dhe që për shumë vjet kanë pasur mbrojtje nga Policia, Prokuroria, gjykatat dhe politika. Fatmirësisht, një fenomen i cili është mbajtur fshehtë nga sistemi i drejtësisë dhe politika është zbuluar nga media e pavarur dhe gazetarë të guximshëm dhe me integritet.

(Intervistën e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

#FAJDETE#EHAT MIFTARAJ

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi