Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

02.05.2020 18:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Ehat Miftaraj, drejtori ekzekutiv në Institutin e Kosovës për Drejtësi, për gazetën online InfoSot, ka folur rreth masës së përkohshme nga Gjykata Kushtetuese, për të pezulluar procesin e zgjedhjes së Kryeministrit të ri, pas votimit të suksesshëm të votëbesimit ndaj Kryeministrit në detyrë Albin Kurti.

Ky vendim sipas Miftarajt ishte i pritshëm dhe i domosdoshëm, duke e pa gjendjën momentale dhe rrethanat në skenën politike kosovare, është marr ky vendim pasiqë me votimin e qeverisë së re në Kuvend, do të mundë të prodhonte krizë të thellë ku do të kishim dy qeveri.

“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese është i pritshëm dhe i domosdoshëm për rrethanat dhe gjendjen politike në Kosovë. Padyshim se Gjykata Kushtetuese në këtë rast ka marr vendim mbi bazën dhe arsyetimin e parandalimit të një situate potenciale ku në rast të mbajtjes së seancës nga Kuvendi i Kosovës për votimin e qeverisë, Kosova do të mund të përfundonte me dy qeveri”, ka thënë Miftaraj.

Kjo praktikë sipas Miftaraj, nuk është e re pë Gjykatën Kushtetuese, sepse kështu ka vepruar edhe më herët. Dhe ka parandaluar shkaktimin e pasojave të parikuperueshme.

“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese në asnjë rrethanë nuk duhet dhe nuk mund të paragjykoj meritën e rastit. Praktika e caktimit të masës së përkohshme nuk është e re për Gjykatën Kushtetuese. Njëjtë kishte vendosur disa herë lidhur në proceset e emërimit të Kryeprokurorëve të Shtetit, Kryetarëve të Gjykatave si Supreme ashtu edhe të Apelit. Masa e përkohshme zakonisht caktohet me qëllim të parandalimit të shkaktimit të pasojave të parikuperueshme lidhur me proceset në fjalë”, ka shtuar Miftaraj.

Tutje Miftaraj ka shtuar se caktimi i masës së përkohshme nuk përkon me vendosjen në bazë të meritës që pritet të merret më vonë nga Gjykata Kushtetuese, ai tha se janë dy procese krejtë të ndryshme.

“Masa e përkohshme në asnjë rrethanë nuk mund të interpretohet se dekreti është Kundërkushtetues apo së kërkesa e parashtruar nga VV është e bazuar. Caktimi i masës së përkohshme dhe vendosja në bazë të meritës janë dy procese të ndryshme dhe nuk paragjykojnë njëra tjetrën”, ka thënë Miftaraj.

Masa e përkohshme nga GJK, nuk vërteton nëse është i bazuar në Kushtetutë dekreti i Presidentit.

Miftaraj: Ky vendim i GJK e pezullon mbajtjen e seancën nga Kuvendi i Kosovës lidhur me formimin e qeverisë së paku deri më datë 29 maj 2020. Deri në këtë datë padyshim se mund të pritet që GjK të vendos sipas meritës rastin kur edhe do të vërtetohet nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetute.

Kujtojmë se dje Gjykata Kushtetuese ka pezulluar deri më 29 maj të këtij viti, votimin në Kuvend të Qeverisë pasi e mandatoi Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kandidatin nga Lidhja Demokratike, e cila një ditë më parë e siguroi Thaçin se i ka të sigurta 61 vota të nevojshme.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sulmi te xhamia në Tiranë, reagon imami Ahmed Kalaja: Shpresoj të mos jetë akt terrorist

Sulmi te xhamia në Tiranë, reagon imami Ahmed Kalaja: Shpresoj të mos jetë akt terrorist

Kurti takon sllovakin Kostlinik, i kërkon që Sllovakia ta njeh Kosovën

Kurti takon sllovakin Kostlinik, i kërkon që Sllovakia ta njeh Kosovën

14 vdekje dhe 277 raste të reja me COVID-19

14 vdekje dhe 277 raste të reja me COVID-19

Daçiq: Do të ishte e papërgjegjshme tërheqja e nënshkrimit nga marrëveshja e Brukselit

Daçiq: Do të ishte e papërgjegjshme tërheqja e nënshkrimit nga marrëveshja e Brukselit

Ministri Vitia i premton Odës së Hotelierisë se sivjet hapen sallat e dasmave

Ministri Vitia i premton Odës së Hotelierisë se sivjet hapen sallat e dasmave

Ganimete Musliu reagon pas vaksinimit të Lul Rakës: I gjithë stafi mjekësor e ka vendosur gabim maskën

Ganimete Musliu reagon pas vaksinimit të Lul Rakës: I gjithë stafi mjekësor e ka vendosur gabim maskën

Ministri Peci gjatë takimit me Kosnett: Transparenca dhe ligjshmëria, prioriteti ynë në drejtimin e ministrisë

Ministri Peci gjatë takimit me Kosnett: Transparenca dhe ligjshmëria, prioriteti ynë në drejtimin e ministrisë

2 600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19

2 600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19

Mbi 300 serbë të Mitrovicës paguhen nga buxheti i Kosovës, pa punuar fare

Mbi 300 serbë të Mitrovicës paguhen nga buxheti i Kosovës, pa punuar fare

668 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri apelon për kujdes maksimal

668 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri apelon për kujdes maksimal

BE-ja do të blejë edhe 100 milionë vaksina anti-Covid këtë vit

BE-ja do të blejë edhe 100 milionë vaksina anti-Covid këtë vit

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19