Microsoft thotë se hakerët pas sulmit të Outlook.com kanë aksesuar edhe e-mailet

15.04.2019 22:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft thotë se hakerët pas sulmit të Outlook.com kanë aksesuar edhe e-mailet

Microsoft pranoi se sulmi i hakerëve ndaj Outlook.com ka qenë më i rëndë sesa kishte menduar fillimisht.

Prodhuesi i softuerit filloi të lajmëronte disa përdorues të Outlook.com mbrëmjen e së Premtes së kaluar se një haker kishte arritur të aksesonte adresat e e-mail-it, emrat e folderave dhe subjektet por në një lajmërim tjetër Microsoft tha se mund edhe të ketë lexuar përmbajtjet e e-maileve.

6% e llogarive të prekura u njoftuan se sulmi mund të ketë qenë më problematik për ta. Microsoft zbuloi se kredencialet e një agjenti suporti ishin vjedhur duke i dhënë hakerëve akses të paautorizuar mes periudhës 1 Janar dhe 28 Mars 2019.

Motherboard thotë se hakerët kanë arritur të aksesojnë disa llogari për gjashtë muaj me radhës dhe i kanë përdorur për të resetuar fjalëkalimet e llogarive të iCloud lidhur me iPhone të vjedhur.

Por Microsoft mohon këto raportime duke thënë se janë të pasakta duke i qëndruar afateve të dhëna më parë. Gjigandi i Windows refuzon të japë informacion sesa llogari janë prekur. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Microsoft thotë se hakerët pas sulmit të Outlook.com kanë aksesuar edhe e-mailet

Microsoft thotë se hakerët pas sulmit të Outlook.com kanë aksesuar edhe e-mailet

Zyrtarizohet “Dark Mode” në aplikacionin Messenger

Zyrtarizohet “Dark Mode” në aplikacionin Messenger

Rashel Kolaneci befason, edhe në veshje sportive duket ‘bombë’

Rashel Kolaneci befason, edhe në veshje sportive duket ‘bombë’

iOS 13 vjen me “dark mode” dhe përmirësime vizuale

iOS 13 vjen me “dark mode” dhe përmirësime vizuale

Shpëtohen 47 mace që jetonin në kushte shumë të vështira  në shtëpinë e një pensionisteje (Foto)

Shpëtohen 47 mace që jetonin në kushte shumë të vështira në shtëpinë e një pensionisteje (Foto)

Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Dilemat e parasë virtuale

Dilemat e parasë virtuale

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë