Microsoft shton grafikët në makinën llogaritëse të Windows 10

26.03.2019 05:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft shton grafikët në makinën llogaritëse të Windows 10

Microsoft ka vendosur të shtojë grafikët tek makina llogaritëse në Windows 10. Kompania ofroi kodin e makinës llogaritëse në GitHub në fillim të muajit dhe ka marrë mëse 30 sugjerime nga kontributorë deri më sot.

Modaliteti i grafikëve është sugjerimi i parë që kur lançoi në GitHub dhe që është pranuar. Ishte ideja e inxhinierit të Microsoft Dave Grochocki i cili sugjeroi se studentët mund të përdorin funksionin për mësimet në algjebër.

Ai vuri theksin tek algjebra si hapi i parë drejt një matematike të avancuar dhe shkencave të tjera e kurseve inxhinierike. Gjithashtu është një prej lëndëve ku studentët Amerikanë më së shumti ngelin.

Shumica e aplikacioneve të makinave llogaritëse nuk kanë një funksion të grafikëve dhe me Windows 10 Microsoft kërkon të fitojë avantazh të qartë përballë rivalëve. Funksioni është ende në zhvillim por GitHub thotë se përdoruesit do të mund të krijojnë grafikë linear, kuadratik dhe ekuacione eksponenciale. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali