Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

28.05.2019 03:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Konvertimi i tekstit në fjalë po bëhen çdo ditë edhe më i zgjuar por ka një problem: duhet shumë kohë trajnimi dhe burime të shumta për të prodhuar output natyral të zërit.

Hulumtuesit Kinezë dhe Microsoft kanë gjetur një mënyrë më efektive. Ata kanë krijuar një AI i cili konverton tekstin në audio dhe që gjeneronte të folur reale duke përdorur vetëm 200 shembuj zëri.

Sistemi bazohet në Transformers, një rrjet neural i cili sillet sikur të ishin neurone truri. Transformers është i aftë të përpunojë edhe sekuenca të gjatë të foluri, përfshirë edhe fjali komplekse.

Rezultatet nuk janë perfekte ndërsa zëri ngjan pak me një zë robotik. Por ata janë shumë të sakta me një saktësi konvertimi prej 99.83%.

Më e rëndësishme është se mund ta bëjë konvertimin më të aksesueshëm dhe nuk ngelet shumë për të krijuar zëra realë duke e vendosur teknologjinë në duar të kompanive të vogla por edhe amatorëve.

E gjitha kjo është shumë premtuese për të ardhmen. Hulumtuesit shpresojnë që të trajnojnë më shumë të dhëna që do të thotë se nevojitet më pak punë për të krijuar një dialog reale. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj