Microsoft, kompania më me vlerë në botë

11.06.2019 00:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft, kompania më me vlerë në botë

Microsoft është kompania më me vlerë në SHBA dhe me një diferencë të konsiderueshme. Pasi u rritën aksionet ditën Premte më 7 Qershor, vlera e tregut e kompanisë kaloi 1 trilionë dollarët.

Aktualisht në vendin e dytë dhe të tretë gjenden Amazon dhe Apple me vlerë 880 miliardë dollarë.

Në katër ditët e fundit vlera e Microsoft u rrit me 10%.

Një prej faktorëve kryesorë pas kësaj rritjeje është optimizmi i investitorëve për shërbimet cloud të Microsoft. CEO Satya Nadella është parë i njeriu i renesancën së kompanisë.

Situata nuk ishte kaq pozitive sa duket sot në Shkurt të 2014-ës kur Nadella u emërua CEO. Microsoft humbi luftën mobile duke dështuar të krijonte një konkurrentë të denjë për perandorinë Android të Google.

Nën lidershipin e Nadella morali dhe performanca e kompanisë u rrit. Ai solli fokusin tek shërbimet cloud duke shndërruar Microsoft Azure në një konkurrent serioz të Amazon Web Services.

Microsoft ka 17% të pjesës së infrastrukturës globale cloud sipas firmës analitike Canaly. Amazon Web Services komandon 32% të tregut. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve