Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

08.06.2019 16:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Në fillim të kësaj jave Microsoft eliminoi një databazë me mese 10 milionë fytyra të cilat do ti shërbenin për qëllime testimi për teknologjinë e njohjes së fytyrës.

Kjo databazë e njohur si MS Celeb përmbante mese 10 milionë imazhe të 100,000 njerëzve dhe ishte krijuar nga përmbajtje të grumbulluara online. Volumi i lartë i imazheve dhe strukturimi i të dhënave e bënte këtë set të dhënash shumë të dobishëm për të trajnuar programe të cilat njohin fytyrën e njerëzve në foto të ndryshme.

Fshirja e kësaj databaze erdhi pas një hetimi të Financial Times i cili zbuloi se fytyrat e shumë njerëzve ishin në këtë databazë pa dijeninë e as lejen e përdorimit të fotove të tyre.

Sipas rregullores së re GDPR Microsoft gjithashtu rrezikon të vihet në hetim për përdorimi e të dhënave të përdoruesve pa informacionin e tyre.

Gjithashtu Microsoft nuk foli për fshirjen e databazë por minimizoi rëndësinë e saj. “Kompania kishte thënë për FT se ishte vetëm për qëllime edukative dhe se ishte përdorur nga një punonjës i cili nuk është më tek Microsoft dhe si rezultat është fshirë.

Me raportimin e FT edhe Universitetet Duke dhe Stanford fshinë databaza të tyre me foto të personave të ndryshëm. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Vodafone lançon 5G në Itali

Vodafone lançon 5G në Itali

Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Galaxy Note 10 do ti mungojë një teknologji e fundit

Galaxy Note 10 do ti mungojë një teknologji e fundit