Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

08.06.2019 16:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Në fillim të kësaj jave Microsoft eliminoi një databazë me mese 10 milionë fytyra të cilat do ti shërbenin për qëllime testimi për teknologjinë e njohjes së fytyrës.

Kjo databazë e njohur si MS Celeb përmbante mese 10 milionë imazhe të 100,000 njerëzve dhe ishte krijuar nga përmbajtje të grumbulluara online. Volumi i lartë i imazheve dhe strukturimi i të dhënave e bënte këtë set të dhënash shumë të dobishëm për të trajnuar programe të cilat njohin fytyrën e njerëzve në foto të ndryshme.

Fshirja e kësaj databaze erdhi pas një hetimi të Financial Times i cili zbuloi se fytyrat e shumë njerëzve ishin në këtë databazë pa dijeninë e as lejen e përdorimit të fotove të tyre.

Sipas rregullores së re GDPR Microsoft gjithashtu rrezikon të vihet në hetim për përdorimi e të dhënave të përdoruesve pa informacionin e tyre.

Gjithashtu Microsoft nuk foli për fshirjen e databazë por minimizoi rëndësinë e saj. “Kompania kishte thënë për FT se ishte vetëm për qëllime edukative dhe se ishte përdorur nga një punonjës i cili nuk është më tek Microsoft dhe si rezultat është fshirë.

Me raportimin e FT edhe Universitetet Duke dhe Stanford fshinë databaza të tyre me foto të personave të ndryshëm. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve